Vo verejnom obstarávaní sa zvýšila miera konkurencieschopnosti medzi dodávateľmi. Priemerný počet firiem súťažiacich o zákazky stúpol z 3,1 uchádzača na tender v roku 2014 na 3,6 uchádzača na tender v minulom roku, čo je najviac od roku 2009. Vyplýva to z analýzy Transparency International Slovensko (TIS), ktorá skúmala vývoj v zadávaní verejných zákaziek v predchádzajúcom roku. Ako ďalej uvádza analýza, v roku 2015 verejná správa ukončila 9 600 tendrov v objeme 5,1 miliardy eur. Objem obstarávania oproti roku 2014 klesol o tretinu najmä kvôli zníženiu počtu obrovských zákaziek na diaľnice platených z eurofondov.
Prvý akčný plán podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov by mal byť schválený pre okres Kežmarok v najbližších týždňoch. Predpokladá to ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré bude zabezpečovať prípravu akčných plánov pre najmenej rozvinuté okresy a vyhodnocovať ich plnenie. Akčné plány musia byť predložené vláde na schválenie do septembra tohto roka. „Zamestnávatelia v najmenej rozvinutých okresoch však už teraz môžu využiť ďalšie opatrenia zákona, a to zmiernenie podmienok na poskytnutie investičnej pomoci a možnosť odvodovej úľavy pre nových zamestnancov, ktorí boli vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie aspoň šesť mesiacov,“ informoval agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.
Tarifné mzdy zamestnancov pracujúcich v strojárskych firmách od 1. februára tohto roka stúpnu o 2,5 percenta. Vyplýva to z dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, ktorú v pondelok podpísali prezident OZ Kovo Emil Machyna a prezident Zväzu strojárskeho priemyslu SR Alexej Beljajev. „Je to vyššia kolektívna zmluva, čiže bude platiť ako základ pre vyjednávanie ďalších kolektívnych zmlúv v podnikoch,“ povedal po podpise dodatku E. Machyna.
Slovensko má stále ďalší priestor na pokles nezamestnanosti. Konštatuje to vo svojom komentári Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), podľa ktorej je totiž nárast voľných pracovných miest v súlade s tempom poklesu nezamestnanosti a bez nadmerných tlakov na rast miezd. Aj keď je pravdou, že podľa údajov Štatistického úradu SR z konjunkturálnych prieskumov niektorí zamestnávatelia začínajú pociťovať problémy s nájdením nových zamestnancov.
Slovensko-maďarské elektrické vedenia dokončia o rok neskôr, teda v roku 2019. Maďarská strana totiž mešká so schválením zmluvy o výstavbe vedení, ktorú majú podpísať Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a maďarský prevádzkovateľ prenosovej sústavy MAVIR. „Prípravy výstavby dvoch 2x400 kilovoltových vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka sa z našej strany nachádzajú v štádiu pred začatím procesu územného konania. S fyzickou výstavbou vedení začneme až po získaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.
Obeť teroristického útoku v Bataclane Zdroj: SITA/AP
Európa je v súčasnosti vystavená najvážnejšej teroristickej hrozbe za uplynulých desať rokov. Uviedol to dnes riaditeľ Europolu Rob Wainwright. Dodal, že teroristická skupina Islamský štát (IS) si vytvorila nový spôsob boja, a to predovšetkým pri útočení na ciele v Európe. Europol zároveň zverejnil svoju novú správu o IS. Parížske útoky z 13. novembra 2015 podľa nej ukázali jasný posun k medzinárodnému rozmeru IS, a síce útokom v štýle špeciálnych jednotiek na medzinárodnej pôde. Toto, ako aj zvyšujúci sa počet zahraničných bojovníkov, predstavujú novú výzvu pre členov EÚ. Europol sa ďalej domnieva, že v EÚ sa môžu v budúcnosti odohrať aj ďalšie podobné útoky.
Poskytovanie hypotekárnych úverov je hlavným zdrojom ťažkostí pre banky v eurozóne, prijaté opatrenia v duchu opatrnosti však doposiaľ odvrátili nepriaznivý scenár. Uviedla to šéfka bankového dohľadu ECB Daniele Nouyová. Mimoriadne nízke úrokové sadzby v eurozóne zvyšujú pravdepodobnosť, že vzniknú bubliny. ECB pritom už varovala, že ceny komerčných nehnuteľností sú nadhodnotené.
Priame zahraničné investície (PZI) Európskej únie v zvyšku sveta boli v závere roka 2014 v objeme 5,749 bilióna eur, čo predstavuje oproti koncu roka 2013 nárast o 7,6 percenta. PZI zvyšku sveta v Európskej únii v sledovanom období vzrástli o 9,6 percenta na 4,583 bilióna eur. Vyplýva to z údajov, ktorý zverejnil v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat. Hlavným partnerom Európskej únie v oblasti PZI boli v závere roka 2014 Spojené štáty americké.
Ruská ekonomika sa v minulom roku zmenšila o 3,7 percenta. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v pondelok zverejnil ruský štatistický úrad. Podľa odhadov úradu maloobchodné predaje vlani klesli o 10 percent a kapitálové investície sa znížili o 8,4 percenta. Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska teda prekonal očakávania, keďže v októbri vyslovil ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev predpoklad, že ekonomika by mala v roku 2015 oslabiť o 3,9 percenta. A. Uljukajev tiež prognózoval, že v roku 2016 sa ruský HDP zväčší o 0,7 percenta.
Predstavitelia automobiliek Mercedes a Opel budú čeliť vyšetreniu francúzskeho výboru, ktorého cieľom je zistiť, či sa v autách na francúzskych cestách nenachádza zakázaný softvér, podobný tomu, ktorý použila vo svojich autách spoločnosť Volkswagen. Informoval o tom minulý týždeň člen vyšetrovacieho výboru Denis Baupin. Vyšetrovací výbor sa bude zaoberať nemeckým výrobcom áut Mercedes a automobilkou Opel, ktorá je súčasťou amerického konglomerátu General Motors, vo štvrtok 28. januára.
Automobilka Ford Motor ukončí v tomto roku svoje pôsobenie v Japonsku a v Indonézii. Spoločnosť totiž nevidí „rozumnú cestu k ziskovosti“ na týchto trhoch. Vyplýva to z interného dokumentu, o ktorom v pondelok informovala agentúra Reuters. Ford ukončí podnikanie vo všetkých segmentoch, vrátane predaja a importu vozidiel Ford a Lincoln. Aktivity v oblasti vývoja, ktoré spoločnosť v dotknutých regiónoch uskutočňovala, sa presunú inam. Vyplýva to zo stanoviska Davea Schocha, prezidenta spoločnosti pre Áziu a Pacifik.
Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ako aj producenti ropy, ktorí nie sú členmi OPEC, musia spolupracovať na riešení problému presýteného trhu, aby mohli ceny ropy opäť vzrásť a umožniť investície do nových ropných polí. Uviedol to v pondelok generálny tajomník OPEC Abdullah al-Badri. „Je nevyhnutné, aby sa trh zaoberal problémom prebytočných zásob. Z predošlých cyklov vidíme, že ak sa tento prebytok zníži, tak ceny začnú rásť,“ povedal.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.