Plyn je nahraditeľný. Tento postoj prijalo mnoho európskych predstaviteľov, keďže miliardová dohoda, ktorá umožňuje tok ruského plynu cez Ukrajinu do Európskej únie, sa blíži ku koncu. Pre niektoré krajiny to ale znamená vyššie náklady, uvádza Politico. Najmä Rakúsko, Slovensko a Maďarsko sa ešte nedokázali úplne odpútať od ruského plynu. Z politických aj pragmatických dôvodov si zachovali prepojenie na Moskvu, čím získavali cenové výhody.
Po ruskom útoku na Ukrajinu v roku 2022 Európa zareagovala rýchlo. Prímorské krajiny rozšírili kapacity na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA a uzatvorili nové zmluvy. Do roku 2023 tvoril ruský plyn len osem percent dovozu do EÚ, čo predstavuje dramatický pokles oproti viac ako 40 percentám v roku 2021. Približne päť percent plynu dovezeného do EÚ v roku 2023 prešlo cez ukrajinské potrubie.
Pre krajiny strednej a východnej Európy je táto trasa stále životne dôležitá. Bez prístupu k moru sa nedokázali tak ľahko preorientovať na LNG a naďalej odoberajú ruský plyn. „Nie je to obrovská časť celkovej európskej dodávky plynu, ale je to skutočne dôležitý zdroj tam, kde je to potrebné,“ uviedla riaditeľka Iniciatívy pre energetickú bezpečnosť a klímu v Brookings Institution Samantha Grossová.
Záhadní kupci prepojení s Ruskom vytvárajú tieňovú flotilu LNG tankerov
Napríklad Rakúsko je stále na 98 percent závislé od ruského plynu. Slovensko tiež prijalo niekoľko miliárd kubických metrov plynu cez tento potrubný systém. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) minulý týždeň varovala, že prípadné zastavenie ukrajinskej trasy predstavuje „kľúčovú neistotu“ pre Európu túto zimu. „Zastavenie týchto tokov by významne ovplyvnilo niektoré trhy v strednej a východnej Európe a Moldavsku,“ uviedla agentúra.
Krajiny EÚ, ktoré sú závislé od ukrajinského potrubia, v súčasnosti získavajú ruský plyn najlacnejšie, ako sa dá, bez sprostredkovateľov, ktorí by cenu navýšili. „Ak tento plyn do Európy príde vo forme LNG, bude takmer určite drahší ako ruský plyn z potrubia,“ povedala S. Grossová. „Hlavným dôvodom, prečo bola Európa na ruskom plyne taká závislá, bolo, že bol lacný.“
Slovensko a Rakúsko už našli alternatívne zdroje plynu prostredníctvom dohôd s blízkymi krajinami, ako je Turecko. Maďarsko by mohlo ešte chvíľu pokračovať v dovoze ruského plynu cez Srbsko.