Prudké oslabovanie českej koruny, zlotého a forintu spôsobuje, že jedna z dlhodobých konkurenčných výhod Slovenska sa stráca. Kým v Česku, Maďarsku a Poľsku mzdové náklady z pohľadu zahraničných investorov klesajú spolu s prepadom ich mien, Slovensko sa so svojim eurom stáva drahším. Na základe dát Eurostatu na to upozornil analytik UniCredit Bank Ján Tóth.

"Ak by dnešné kurzy mien V3 boli aj v budúcnosti na súčasných úrovniach, tak v prípade Slovenska dôjde k dramatickému zdraženiu pracovnej sily. Z najlacnejšej krajiny sa stáva druhou najdrahšou," povedal J. Tóth.

Hodinové náklady na slovenské mzdy v priemysle sú podľa analytika UniCredit Bank Jána Tótha vo výške 7,4 eura. Je to o 13 percent viac, ako je priemer V4.

Najdrahšou krajinou v regióne je aj naďalej Česká republika, v ktorej hodinové náklady na jedného zamestnanca predstavujú  7,6 eur. Najlacnejšou krajinou je naopak Poľsko, kde sú platy o 20-percent nižšie ako je priemer krajín V4. Pracovné náklady na Slovensku a v Česku sú momentálne na úrovni jednej štvrtiny pôvodnej 15-člennej Európskej únie. V Maďarsku a Poľsku dosahujú náklady na mzdy približne jednu pätinu priemeru starých členských krajín únie.

Ak by Slovensko neprijalo euro, slovenská koruna by v súčasnosti oslabovala rovnako ako meny okolitých krajín. Klesali by tak aj náklady na prácu vyjadrené v eurách. Keďže Slovensko prijalo euro, nemôžu firmy ťažiť z oslabenia meny.

Prechod na euro teda paradoxne výrazne komplikuje situáciu exportérom vzhľadom na súčasné úrovne mien ostatných krajín. Inými slovami, euro odstránilo flexibilitu oslabenia domácej meny v ťažších časoch," dodal J. Tóth.

S eurom mizne povesť lacného Slovenska

Foto na titulke - Flickr.com