Európska komisia vyhovela poľnohospodárom a navrhla zrušiť niektoré ekologické požiadavky, ktoré na nich doteraz mala v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Jednou z nich je napríklad vyčlenenie časti pôdy na podporu biodiverzity. Splnenie týchto požiadaviek bude teraz dobrovoľné. Exekutíva EÚ tiež uviedla, že posudzuje, či by bolo možné obmedziť dovoz ruských poľnohospodárskych produktov do EÚ. Komisia reaguje na protesty poľnohospodárov, ktorí sa sťažujú na nedostatočné zárobky, byrokraciu, rastúce náklady i podmienky pri hospodárení na pôde.
Návrhy poskytnú farmárom väčšiu flexibilitu
„Tieto návrhy majú za cieľ znížiť záťaž súvisiacu s kontrolami pre poľnohospodárov v EÚ a poskytnúť im väčšiu flexibilitu pri plnení určitých environmentálnych podmienok,“ uviedla Európska komisia vo svojom vyhlásení. O návrhu bude EK rokovať s ministrami pôdohospodárstva členských krajín koncom mesiaca. Podpora poľnohospodárov je však aj jednou z hlavných tém nadchádzajúceho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli na budúci týždeň vo štvrtok a v piatok
Spoločná poľnohospodárska politika zahŕňa súbor „dobrých poľnohospodárskych a ekologických podmienok“ alebo tzv. GAEC, ktoré musia poľnohospodári splniť, aby získali dotácie. Teraz komisia navrhla niektoré z nich upraviť. Napríklad GAEC 8 požaduje, aby poľnohospodári vyčlenili aspoň štyri percentá svojej poľnohospodárskej pôdy pre biodiverzitu. „Poľnohospodári z EÚ budú musieť na svojej pôde udržiavať existujúce krajinné prvky, ale už nebudú povinní venovať minimálnu časť svojej ornej pôdy neproduktívnym oblastiam, teda napríklad nechať pôdu úhorom,“ hovorí vyhlásenie Európskej komisie.
„Môžu sa však, na dobrovoľnej báze, rozhodnúť ponechať časť svojej ornej pôdy neproduktívnu – alebo založiť nové krajinné prvky (ako sú živé ploty alebo stromy) – a získať tak ďalšiu finančnú podporu prostredníctvom ekologického režimu, ktorý budú ponúkať všetky členské štáty v strategických plánoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky," dodáva text. Plnenie podmienok bude teda dobrovoľné. Farmári, ktorí budú dodržiavať postupy, získajú finančnú odmenu.
Poľnohospodárstvo sa musí stať udržateľnejšie
Komisia tiež navrhuje oslobodenie poľnohospodárov s menej ako desiatimi hektármi pôdy, t. j. dve tretiny všetkých príjemcov pomoci v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, od kontrol a sankcií. Obhajcovia boja proti klimatickým zmenám Európsku komisiu za jej kroky už skôr kritizovali s tým, že uprednostňuje krátkodobé volebné zisky pred dlhodobými prípravami na klimatickú krízu. Kritiku možno počuť aj zo strany niektorých ekologických farmárskych zoskupení, ktoré hovoria, že ekologické pravidlá nemôžu za ekonomické ťažkosti farmárov.
Nové návrhy EK narážajú podľa niektorých expertov aj na odporúčania vedcov, ktorí naopak hovoria, že sa poľnohospodárstvo musí stať udržateľnejšie, aby odolalo zmenám klímy. Podľa odborníkov je potrebné naliehavo konať, aby sa kontinent vyhol katastrofám, ako sú povodne, suchá či vlny horúčav.