Európska komisia sa rozhodla ukončiť konanie voči Poľsku v súvislosti so stavom právneho štátu v krajine, pre ktorý zmrazila jeho eurofondy.

Vláda premiéra Donalda Tuska podľa Bruselu iniciovala potrebné zmeny na zvrátenie toho, čo bolo podľa eurobloku spiatočníctvo predchádzajúcej vlády na demokratických princípoch.

Európska únia a Poľsko sa dostali do otvoreného stretu po tom, čo sa v roku 2015 dostala k moci výrazne nacionalistická strana Právo a spravodlivosť a zaviedla reformy, ktoré podľa kritikov dostali poľské súdnictvo pod politickú kontrolu.

Únia pohrozila Varšave pozastavením hlasovacích práv a zablokovala jeho prístup k eurofondom.

Proeurópska stredoľavá koalícia Donalda Tuska, ktorá sa dostala k moci v decembri, sa odvtedy snaží zvrátiť dané opatrenia. Vo februári Únia začala uvoľňovať zmrazené miliardy eur v eurofondoch.

Pondelkové rozhodnutie Komisie musia ešte schváliť členské štáty, ale neočakáva sa, že by čelilo podstatným námietkam.

Ďalšie dôležité správy

KK12 Varšava - Predseda opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski (vpravo) oslavuje víťazstvo v komunálnych voľbách vo Varšave v nedeľu 7. apríla 2024. Poľská národno-konzervatívna opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala na základe prvých odhadov po ukončení hlasovania v poľských komunálnych voľbách naviac hlasov. Na druhom mieste je vládna Občianska platforma (PO). FOTO TASR/AP

Conservative Law and Justice party leader Jaroslaw Kaczynski, right,
Neprehliadnite

Poľská ekonomika by mala v najbližších rokoch rásť minimálne o tri percentá