Európska komisia (EK) prijala v stredu odporúčanie o používaní rýchlych antigénových testov na diagnostiku ochorenia Covid-19. Tento krok vychádza z usmernení, ktoré boli vyvinuté na základe žiadostí členských štátov a odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Odporúčanie EK poskytuje návod, ako zvoliť rýchle antigénové testy, kedy sú vhodné na použitie a kto by ich mal vykonávať. Komisia zároveň dôrazne vyzvala členské krajiny na vzájomné uznávanie tohto typu testov a ich výsledkov.
Nákup antigénových testov zadal Matovič Sulíkovmu rezortu, ten tomu nerozumie
Stredajšie odporúčanie eurokomisie predchádza mimoriadnemu videosummitu lídrov EÚ, ktorí sa vo štvrtok budú opätovne zaoberať celoeurópskou reakciou na pandémiu ochorenia Covid-19. Na predošlom videosummite z 29. októbra sa šéfovia štátov a vlád okrem iného dohodli aj na potrebe užšej koordinácii metód testovania.
Komisia v tejto súvislosti podpísala dohodu s Medzinárodným hnutím Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC), ktorá má prispieť k zvýšeniu testovacích kapacít na Covid-19 v EÚ vyčlenením 35,5 milióna eur. Financie pôjdu z Nástroja EÚ pre núdzovú podporu (ESI) a použijú sa na podporu odbornej prípravy zamestnancov v oblasti odberu vzoriek, analýz a vykonávania testov. Spolupráca s IFRC v tejto oblasti je otvorená pre všetky členské štáty EÚ a pre Spojené kráľovstvo. Zatiaľ sa pre spoluprácu rozhodlo sedem krajín: Grécko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko.
Sulíkova domáca úloha je podľa Matoviča vhodná pre inú krajinu, u premiéra neuspel
Odporúčanie EK poskytuje členským štátom usmernenie k použitiu rýchlych antigénových testov na detekciu vírusu v konkrétnych podmienkach. Patria sem situácie, keď rýchla identifikácia nakazených osôb podporuje zvládanie ohnísk a pravidelné sledovanie vysoko rizikových skupín osôb, ako je zdravotnícky personál v nemocniciach či ošetrovatelia v domovoch pre seniorov.
Komisia členským štátom odporúča, aby okrem testov RT-PCR doplnkovo uskutočňovali aj rýchle antigénové testy s cieľom zabrániť šíreniu vírusu, zistiť nové prípady infekcií a obmedziť izolačné a karanténne opatrenia. Z pohľadu fungovania EÚ je v tejto súvislosti dôležité vzájomné uznávanie výsledkov antigénových testov. Prispeje to k uľahčeniu cezhraničného pohybu, sledovaniu cezhraničných kontaktov nakazených osôb a k liečbe ochorenia.