Návrh komisie počíta s možnosťou predĺženia kontrol zo šiestich mesiacov na jeden rok a s komplikovanejšími procesmi pre prípad ďalšieho predlžovania týchto opatrení.
„Predlžovanie kontrol vnútorných hraníc nie je podľa nášho názoru správnym nástrojom v boji proti aktuálnym bezpečnostným hrozbám. Členské krajiny majú možnosť využívať mnoho iných nástrojov na predchádzanie týmto hrozbám,“ uviedlo ministerstvo vnútra.
Ako príklady uvádza posilnenie ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, možnosti policajnej spolupráce medzi krajinami EÚ alebo zavedenie primeraných vnútroštátnych policajných kontrol. Za dostatočné naopak považuje polročné trvanie hraničných kontrol.
Slovensko by tiež uvítalo, keby pred rozhodnutím o predĺžení dočasných kontrol bolo povinnosťou posúdiť iné vhodné opatrenia. Takisto by posilnilo právomoci Európskej komisie, aby tá vo svojom stanovisku jednoznačne uviedla, či sú splnené podmienky na predĺženie kontrol.
Slovensko sa spolu s Českom a ďalšími krajinami stalo súčasťou schengenského priestoru pred desiatimi rokmi. V čase migračnej krízy presadzovalo najmä posilnenie vonkajších hraníc Únie a Schengenu. Za týmto účelom vysielala policajtov napríklad do Maďarska, Bulharska či do Slovinska.