Európska komisia chce viac preverovať priame zahraničné investície do firiem v Európskej únii a zabrániť tak možnému vplyvu tretích krajín na kritické hospodárske odvetvia. Komisia v stredu predstavila konkrétny legislatívny návrh a určité ďalšie kroky, ktorých cieľom je podľa nej posilniť ekonomickú bezpečnosť únie v čase rastúceho geopolitického napätia a veľkých technologických zmien.

Už vlani v júni zverejnila EK plán pre zaistenie ekonomickej bezpečnosti Európskej únie. Cieľom bolo presvedčiť členské štáty a ich firmy okrem iného aj k väčšej obozretnosti pri vlastných investíciách do výroby v štátoch ako sú Čína či ďalšie nedemokratické krajiny.

„Musíme zabezpečiť, aby kapitál, vedomosti, zručnosti a výskum európskych firiem nezneužívali niektoré krajiny na vojenské účely," povedala vtedy k návrhu stratégie predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Nespomenula síce výslovne Čínu, návrh však hovoril o „prílišných závislostiach od jednej krajiny, zvlášť so systematicky odlišnými hodnotami", čím podľa diplomatov odkazuje najmä na Peking.

Zverejnenie terajšieho balíka na tento plán nadväzuje. „Európska únia v posledných rokoch ťažila z toho, že je obchodným gigantom. Európsky trh je otvorený zahraničným investorom. V čase, keď prechádzame geopolitickou búrkou a technologickými zmenami, sa však musíme pozerať aj na možné riziká," povedal v stredu novinárom komisár pre obchod Valdis Dombrovskis. Na jednej strane je podľa neho dôležité zachovať otvorenosť trhu Únie, na druhej sa však EÚ musí aj vedieť „chrániť, keď to bude potrebné".

Európska komisia okrem iného navrhuje, aby sa posilnilo preverovanie priamych zahraničných investícií. Zahraničné investície do EÚ prospievajú európskemu hospodárstvu, ale niektoré môžu predstavovať riziká pre bezpečnosť Európskej únie, upozornila EK. Preto je potrebné, aby si jednotlivé členské štáty vytvorili vhodné mechanizmy preverovania najmä rizikových investícií. Overovanie by sa malo rozšíriť aj na investície pochádzajúce z EÚ, ale od jednotlivcov alebo podnikov, ktoré sú kontrolované z krajín mimo Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

Obyvatelia trávia čas pozdĺž rieky v Hangzhou v Číne v utorok 19. septembra 2023. Ázijské hry sa majú konať v Číne. Ide o najväčšie multišportové medzinárodné podujatie v krajine od zrušenia pandemických obmedzení asi pred deviatimi mesiacmi. (AP Photo/Vincent Thian)
Neprehliadnite

Zahraničné investície v Číne sa vlani znížili prvýkrát od roku 2012