Slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič nemá záujem viesť obchodné vojny so Spojenými štátmi a v prípade Číny sa bude usilovať o spravodlivé podmienky pre európske firmy.

„Chceme predložiť USA návrh na spoluprácu, ako posilniť naše vzájomné ekonomické vzťahy. Sme najbližší spojenci a máme bezprecedentnú obchodnú výmenu.“ EÚ má ale v súčasnosti napäté obchodné vzťahy aj so svojím tretím najväčším obchodným partnerom – Čínou. Pre Šefčoviča bude dôležité nastaviť „férovosť obchodných vzťahov pre firmy“ v bloku tak, aby mali rovnaké podmienky ako čínske. Ak Peking nebude dodržiavať podmienky, Brusel má vypracovaný takzvaný súbor obranných ekonomických nástrojov.

Aj preto budú prvé zahraničné cesty Maroša Šefčoviča smerovať do USA a Číny. „Ide o obchodné vzťahy, ktoré majú absolútne rozhodujúci vplyv na zdravie európskej ekonomiky,“ zdôvodnil eurokomisár, ktorý bude mať na starosti tiež medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.

Portfólio eurokomisára

Šefčovič uviedol, že jeho pôsobenie bude mať veľký vplyv na ďalšie smerovanie EÚ. „Moje portfólio bude spočívať nielen v tom, ako budeme komunikovať s našimi zahraničnými partnermi, ale ako budeme schopní formovať jednotu v obchodnej politike s kľúčovými hráčmi ako USA či Čína.“

EÚ nie je sebestačná v desiatkach strategických surovín, tvrdí eurokomisár, ktorý sa bude usilovať o nový typ obchodných dohôd. „Ide o takzvané čisté investičné obchodné partnerstvo, ktoré chceme ponúknuť viacerým krajinám, napríklad z afrického kontinentu.“ Pri nedostatku nerastných surovín má záujem zaviesť spoločné nákupy na úrovni EÚ vrátane skladovania strategických množstiev kritických surovín.

Šefčoviča vo funkcii čakajú aj náročné rokovania o obchodnej dohode s juhoamerickými krajinami (Mercosur).

Ďalšie dôležité správy

Zvolený slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič
Neprehliadnite

Maroš Šefčovič bude výrazne ovplyvňovať ekonomiku a politiku EÚ