Dohoda na summite EÚ z dnešného rána nebude podľa analytického serveru Eurointelligence stačiť na vyriešenie gréckej krízy. Ani odsúhlasený 50-percentný odpis gréckeho dlhu verejné financie nestabilizuje. Pre banky by navyše bolo výhodnejšie, ak by ich účasť na odpisoch bola nedobrovoľná, pretože sú na taký prípad poistené. Politici únie však očakávajú, že sa na odpise dobrovoľne zúčastnia celkovo 100 miliardami eur, čoho nebudú schopné.

„Je to komplexná dohoda? Samozrejme, že je. Urobili presne to, čo sa od nich očakávalo. A vyrieši to krízu? Samozrejme, že nie. Pravdepodobnosť, že sa podarí grécku dohodu naplniť, sa blíži nule,“ uviedol Eurointelligence.

Ak by sa podarilo súčasnú dohodu naplniť, čomu portál nedáva veľké šance, grécky dlh by sa stabilizoval na 120 percent HDP. „To sa ale rozhodne nebude považovať za dostatočné. Hoci má Taliansko dlh na tejto úrovni tiež, neznamená to, že ide o prijateľnú úroveň pre krajiny, ktoré zbankrotovali,“ píše Eurointelligence.

Oveľa vhodnejšie by tak podľa analytického portálu bolo odpísať zhruba 80 percent gréckych dlhov. Grécko by získalo prístup na finančné trhy a stratilo tak závislosť na medzinárodnej finančnej pomoci. „Tento cieľ však nie je v dosahu,“ uvádza Eurointelligence.

Portál, ktorý sa obvykle prikláňa skôr k zástancom hlbšej európskej integrácie, tiež upozorňuje na nebezpečenstvo chystaného navýšenia záchranného fondu eurozóny EFSF. Jeho úverová kapacita by mala vzrásť niekoľkonásobne, ale taký záväzok nie je nijako presvedčivý, ak ho nesprevádza záväzok Európskej centrálnej banky, že je pripravená fungovať ako posledná nádej v prípade prehlbujúcich sa problémov.

Vlády by sa podľa Eurointelligence mali zaviazať, že smerujú k rozpočtovej únii.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com