Jednotná európska mena si pripísala približne štvrť percenta a nachádzala sa blízko úrovne 1,0940 dolára. Finančné trhy predpokladajú, že úrokové sadzby v Spojených štátoch už dosiahli svoj vrchol. Pozornosť sa tak začína sústreďovať na to, kedy by Fed mohol začať znižovať úrokové sadzby.
Dolárový index vykázal pokles o približne 0,4 percenta na 103,49 bodu. Počas dňa klesol až na 103,46 bodu, čo bola najnižšia úroveň od začiatku septembra. Minulý týždeň index klesol o takmer dve percentá, čím zaznamenal najvýraznejší týždenný pokles od júla.
Analytik Dane Cekov zo spoločnosti Nordea uviedol, že pokles dolára bol spôsobený správami o inflácii v USA. Americké ministerstvo práce minulý týždeň oznámilo, že medziročný rast spotrebiteľských cien v USA sa v októbri spomalil na 3,2 percenta zo septembrových 3,7 percenta.
Fed začal zvyšovať úrokové sadzby vlani v marci, aby dostal infláciu pod kontrolu. Odvtedy sa jeho referenčná sadzba zvýšila o viac ako päť percentuálnych bodov. Naposledy Fed zvýšil úrokové sadzby v júli. Základná sadzba sa teraz pohybuje v rozpätí 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001.
Dane Cekov uviedol, že jednotnú európsku menu okrem iného podporilo piatkové rozhodnutie agentúry Moody's zvýšiť rating Portugalska a zlepšiť výhľad ratingu Talianska z negatívneho na stabilný.