Európska mena je s nami už 15 rokov. Ako povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, po 15 rokoch eura možno konštatovať, že Slovensku príliš nepomohlo a ani neublížilo. „Je otázne konštatovanie, že s eurom je na tom malá otvorená ekonomika lepšie ako by bola s korunou za inak nezmenených podmienok. Euro nás však ukotvilo na „západe“ a z tohto uhľa pohľadu bolo pre nás skôr politickým ako ekonomickým prínosom,“ pokračuje Pánis.

Euro považuje v prvom rade ako politický projekt, nástroj na unifikáciu Európy a nie ekonomický projekt. Z jedného uhľa pohľadu teda vníma adopciu eura ako jeden z najlepších krokov našej hospodárskej politiky, keď sme pred jeho prijatím museli urobiť mnoho reforiem. Žiaľ, reformné úsilie potom podľa analytika ochladlo. Museli sme aj konsolidovať verejné financie, ktorých stav sa, paradoxne, aj vďaka euru zásadne zhoršil.

Z iného uhľa pohľadu považuje analytik prijatie eura za jeden z nesprávnych krokov hospodárskej politiky Slovenska. Predstavovalo veľkú zmenu so zanedbateľnými ekonomickými prínosmi na mikroúrovni a stále rastúcimi makronákladmi, ktorých konečný účet nikto nepozná. „Euro ako také je ako dom bez strechy, ktorý je skvelý, len kým svieti slnko. V skutku, pri každej hospodárskej kríze v Európe nastupujú obavy, že menová únia sa rozpadne,“ dodal Pánis.

Ďalšie dôležité správy

Slovak,Flag,On,The,Old,Town,Background,And,Bratislava,Castle
Neprehliadnite

Slovenskú ekonomiku na budúci rok podporí spotreba, zahraničný dopyt sa oslabí