Ekonomika eurozóny pokračuje v zotavovaní a situácia na trhu práce sa zlepšuje aj vďaka monetárnej podpore Európskej centrálnej banky.

Rast ekonomiky regiónu však v 1. kvartáli 2022 zostane utlmený z dôvodu aktuálnej pandemickej vlny a inflácia zrejme zostane vysoká dlhšie, než sa očakávalo. Uviedla to šéfka ECB Christine Lagardová na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov. 

Januárová inflácia prekvapila odborníkov

„Inflácia zrejme zostane zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, ale v priebehu tohto roka sa zníži," povedala Lagardová. Vysoké ceny energií znižujú kúpnu silu obyvateľov a zrejme spôsobia utlmenie spotrebiteľských výdavkov. Každá ďalšia vlna pandémie však má čoraz menší negatívny vplyv na ekonomiku a faktory obmedzujúce produkciu a spotrebu by mali postupne slabnúť, takže ekonomika by sa podľa Ch. Lagardovej mala v priebehu roka výrazne oživiť.


source: tradingeconomics.com

„Inflácia sa v posledných mesiacoch prudko zrýchlila a jej nárast bol v januári opäť prekvapivo vysoký. Jej motorom sú predovšetkým stúpajúce náklady na energie, ktoré zvyšujú ceny v mnohých sektoroch, rovnako ako nárast cien potravín."

Rada guvernérov preto potvrdila rozhodnutia, ktoré prijala v decembri. ECB bude podľa nich postupne v najbližších kvartáloch pokračovať v spomaľovaní nákupu dlhopisov a núdzový pandemický program PEPP zastaví na konci marca.

Zrejme budú sprísňovať menovú politiku skôr

Lagardová však zdôraznila, že vzhľadom na aktuálnu neistotu si ECB „musí viac než kedykoľvek predtým zachovať flexibilitu a širokú škálu možností pri realizácii menovej politiky". Preto je Rada guvernérov v prípade potreby „pripravená upraviť všetky svoje nástroje, aby v strednodobom horizonte zabezpečila stabilizáciu inflácie na jej dvojpercentnom cieli".

Lagardová však nezopakovala, že ECB v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude zvyšovať úrokové sadzby. To signalizuje, že ECB znepokojuje vysoká inflácia a môže začať sprísňovať menovú politiku skôr, než sa doteraz predpokladalo.

Rada guvernérov na štvrtkovom zasadnutí v súlade s očakávaniami ponechala sadzbu pre svoje hlavné refinančné operácie na nule, sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 percenta a depozitnú sadzbu na úrovni -0,5 percenta.

Euro reaguje na vyššiu infláciu rastom, keďže skoršie očakávanie zvyšovania úrokových sadzieb ho robí atraktívnejším. 

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vpravo odchádzajúci premiér SR Igor Matovič a vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger počas vyhlásenia po podaní demisie predsedu vlády SR a po poverení podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera zostavením novej vlády 30. marca 2021 v Prezidentskom paláci v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Taký prudký rast cien nikto nečakal. Slovenská inflácia v januári vystrelila na 8,5 percenta