Euro vo štvrtok mierne posilňuje voči americkému doláru. Jednotnú európsku menu podporili okrem iného priaznivé údaje o vývoji nemeckej ekonomiky. Okolo 18:15 SELČ si euro voči doláru pripisovalo zhruba dve desatiny percenta a pohybovalo sa v tesnej blízkosti 1,0720 dolára.
V popoludňajších hodinách dolár prechodne posilnil, pretože najnovšie údaje o vývoji inflácie v Spojených štátoch podporili očakávania, že americká centrálna banka sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Neskôr však americká mena o svoje zisky prišla.
Správa výskumného inštitútu GfK ukázala, že spotrebiteľská dôvera v Nemecku by sa mala budúci mesiac zvýšiť vďaka zlepšeným očakávaniam vývoja príjmov. Ukazovateľ dôvery pre máj vzrástol na mínus 24,2 bodu z aprílových mínus 27,3 bodu, informoval vo štvrtok štatistický úrad. Nárast tak vykázal už tretí mesiac za sebou, napísala agentúra Reuters.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že rast ekonomiky USA v prvom štvrťroku spomalil na 1,6 percenta z 3,4 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch. Správa však tiež ukázala, že tempo rastu cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA v prvom štvrťroku tohto roka zrýchlilo na 3,7 percenta z dvoch percent v štvrtom kvartáli vlaňajška.
„Fed pravdepodobne viac znepokojili čísla o PCE, ktoré sú ďalšou ukážkou vysokej inflácie a naznačujú, že snaha o návrat k inflačnému cieľu ešte zďaleka nie je úspešná," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Stuart Cole zo spoločnosti Equiti Capital. Fed predvlani v marci začal zvyšovať úrokové sadzby s cieľom dostať infláciu pod kontrolu. Jeho základná sadzba odvtedy stúpla o viac ako päť percentuálnych bodov. Naposledy Fed úroky zvýšil vlani v júli. Základná sadzba sa teraz nachádza v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001.