Americký dolár vo štvrtok posilňuje voči euru po tom, ako jeden z predstaviteľov americkej centrálnej banky uviedol, že nie je dôvod ponáhľať sa so znižovaním úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Jednotná európska mena počas dňa zostúpila až na päťtýždňové minimum 1,0775 USD, neskôr ale časť strát vymazala. Krátko pred 18:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 0,2 percenta a pohybovala sa tesne nad 1,08 USD.
Člen Rady guvernérov Fedu Christopher Waller v stredu večer uviedol, že neuspokojivé údaje o vývoji inflácie v Spojených štátoch potvrdzujú, že Fed postupuje správne, keď zatiaľ drží úroky na terajších vysokých úrovniach.
Minulý týždeň Fed podľa očakávania ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Potvrdil však, že v tomto roku počíta s troma zníženiami základnej sadzby, celkovo o 0,75 percentuálneho bodu. „Waller je jedným z najdôležitejších činiteľov Fedu a jeho výroky poskytli určitý impulz trhu, ktorý sa v poslednom čase pohybuje vo veľmi úzkych rozpätiach,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Lee Hardman zo spoločnosti MUFG.
Investori teraz čakajú na nové údaje o ekonomike, ktoré by im mohli poskytnúť lepšiu predstavu o budúcom vývoji úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Americké ministerstvo obchodu v piatok zverejní údaje o februárovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch. Tento index je pre Fed preferovaným ukazovateľom inflácie.