Európska únia načrtla plán zastropovania cien ruskej nafty na sto dolárov (92 eur) za barel. Táto úroveň by mohla byť dosť vysoká na to, aby umožňovala pokračovanie dovozov, píše agentúra Bloomberg.
Európska komisia strop začala zvažovať po tom, čo jej skupina G7 ponúkla cenové rozpätie založené na už existujúcom strope na ruskú surovú ropu. V bloku začne 5. februára platiť zákaz dovozov ruských rafinovaných produktov, ktorý je súčasťou sankcií voči Moskve za jej inváziu na Ukrajinu.
EÚ a G7 chcú zaviesť cenové stropy na ruské vývozy do tretích krajín, no ich úrovne sa budú líšiť a nie sú ešte pevne dané. Cena sto dolárov za barel by sa vzťahovala na produkty, akou je nafta. Strop vo výške 45 dolárov (41 eur) za barel by sa vzťahoval na zľavnené produkty, akým je vykurovací olej. Počas rokovaní s členskými štátmi sa však ešte tieto čísla môžu zmeniť.
Rokovania o cenách komplikuje snaha EÚ o dosiahnutie dvoch protichodných cieľov. Blok chce obmedziť príjmy Ruska, no zároveň predísť prudkému nárastu cien či nedostatku kľúčových produktov na svetovom trhu. EÚ sa na úrovniach cenového stropu bude musieť zhodnúť jednomyseľne a následne si pre ne získať zelenú aj od krajín G7.
Únijní diplomati začnú o cenách rokovať v piatok a vášnivé diskusie budú zrejme trvať niekoľko nasledujúcich dní. Krajiny sa budú snažiť zaviesť prísnejšie limity na ruské príjmy z vývozov ropy a sprísniť sankcie voči Moskve.
Diplomatov znepokojuje najmä nedostatok nafty, ku ktorému by v dôsledku zákazu mohlo dôjsť. Cieľom cenového stropu je tak zaistiť, že Rusko bude môcť svoje produkty aj naďalej vyvážať do iných častí sveta.