Európska únia je pripravená diskutovať o uvoľnení patentov na výrobu vakcíny proti Covidu-19, ktoré v stredu podporili aj Spojené štáty. Prínosom rozhodnutia by bolo zrýchlenie výroby a distribúcie vakcín, uviedla vo štvrtok šéfka Komisie Ursula von der Leyenová. V hre je tiež možnosť, že by EÚ podporila zvýšenie produkcie vakcíny v Keni a Ugande na základe spolupráce tamojších úradov a európskych firiem, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na únijné zdroje.

Európska únia je pripravená prerokovať každý návrh, ktorý účinne a pragmaticky rieši túto krízu. (...) Vyzývame všetky krajiny vyrábajúce vakcíny, aby povolili vývoz a vyhli sa všetkému, čo by mohlo narušiť dodávateľské reťazce," uviedla von der Leyenová vo svojom prejave na konferencii v Taliansku vysielanom online.

KK40 Berlín - Na snímke ampulky s vakcínou od spoločnosti Moderna počas očkovania proti ochoreniu Covid-19 vo vakcinačnom centre vo velodróme, 17. februára 2021 v Berlíne. FOTO TASR/AP
Three vials of the 'Moderna COVID-19 Vaccine' are pictured in a new coronavirus, COVID-19, vaccination center at the 'Velodrom' (velodrome-stadium) in Berlin, Germany, Wednesday, Feb. 17, 2021. (AP Photo/Michael Sohn, pool)
Neprehliadnite

Spojené štáty podporujú uvoľnenie patentov na vakcíny proti covidu-19

„Európa je jediným demokratickým regiónom na svete, ktorý umožňuje vývoz vo veľkom meradle," uviedla. Doteraz bolo do zvyšku sveta dodaných viac ako 200 miliónov dávok covidovej vakcíny, čo je takmer toľko, koľko sa použilo v krajinách EÚ, pripomenula agentúra DPA a prirovnala EÚ k „lekárni sveta".

Pozastaviť platnosť patentov na vakcíny proti Covidu-19 chce viac než stovka členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO), aby ich mohli vyrábať firmy vo väčšom počte štátov. DPA uvádza, že krajiny, ktoré sú pre farmaceutický priemysel kľúčové, doteraz túto iniciatívu blokovali. Medzi tieto štáty až do stredy patrili aj USA. Cieľom Spojených štátov je „dostať čo najviac čo najbezpečnejších a najúčinnejších vakcín k čo najväčšiemu počtu ľudí," uviedla ale v stredu americká obchodná splnomocnenkyňa Katherina Taiová, uvoľnenie patentov podporil aj prezident Joe Biden.

Prázdne letisko - ilustračná foto
Neprehliadnite

Očkovaní Američania budú v lete môcť cestovať do EÚ, uviedla von der Leyenová

Medzinárodná federácia farmaceutického priemyslu IFPMA označila snahu o uvoľnení patentov za „zlú odpoveď" na riešenie komplexného problému so zabezpečením dostatočných dodávok vakcíny. „Uvoľnenie patentov na vakcíny proti ovidu-19 nezvýši produkciu, ani neposkytne žiadne praktické riešenia potrebné k boju s touto globálnou zdravotníckou krízou. Pravdepodobne to naopak povedie k narušeniu (produkcie)," uviedla vo svojom vyhlásení. Skutočné výzvy podľa IFPMA spočívajú v obchodných bariérach, ťažkostiach v dodávateľskom reťazci, nedostatku surovín a „ochote bohatých krajín zdieľať dávky vakcín s chudobnými krajinami", napísala agentúra Reuters.

Obchodní experti navyše upozorňujú, že dosiahnutie dohody o uvoľnení patentov by mohlo trvať niekoľko mesiacov. „Minimálne to zaberie jeden alebo dva mesiace," uviedol bývalý obchodný činiteľ Bieleho domu Cleto Willems. Dodal, že realistickejším cieľom by bolo dokončenie dohody do nasledujúcej ministerskej konferencie Svetovej obchodnej organizácii (WTO), ktorá by sa mala konať na prelome novembra a decembra.