Európska únia (EÚ) zvažuje masívny predaj spoločných dlhopisov na financovanie energetiky a obrany, keďže sa blok vyrovnáva s následkami ruskej invázie na Ukrajinu.

Obrovské finančné potreby

Podľa zdrojov oboznámených s prípravami môže byť návrh prezentovaný po mimoriadnom samite lídrov EÚ vo Versailles, ktorý sa uskutoční 10. až 11. marca. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. V tej sa uvádza tiež, že predstavitelia Únie stále pracujú na detailoch o tom, ako by predaj dlhov fungoval a koľko financií by mal priniesť.

Tento mimoriadny krok prichádza len rok po tom, ako EÚ spustila núdzový balík pomoci v hodnote 1,8 bilióna eur podporený spoločným dlhom na financovanie snahy členských štátov o zvládnutie pandémie nového koronavírusu.

Po invázii ruskej armády na Ukrajinu však teraz blok čelí obrovským finančným potrebám, pretože začína reformovať svoju energetickú a vojenskú infraštruktúru.

„Musíme nájsť nové nástroje na riešenie nových problémov, ktoré pred nás táto kríza stavia,“ povedal v pondelok (7. marec) večer poslancom vo francúzskom Štrasburgu eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Dodal, že lídri EÚ poskytnú na samite politické usmernenia k ďalším krokom.

Zvýhodnené pôžičky

Hovorca komisie odmietol správu komentovať, uviedol však, že predstavitelia bloku situáciu naďalej monitorujú a sú pripravení reagovať na meniace sa okolnosti.

Na pláne by sa podieľala Európska komisia, výkonná zložka bloku, a zahŕňal by vydávanie dlhopisov a následné nasmerovanie výnosov členským štátom vo forme zvýhodnených pôžičiek na financovanie výdavkov v oblastiach, ktoré zdroje neidentifikovali, pretože tieto plány sú súkromné.

Jednou z možností je štruktúra plánu podobná programu SURE, uviedli niektorí predstavitelia EÚ s odvolaním sa na schému, ktorá bola použitá na financovanie iniciatív na podporu zamestnanosti po pandémii.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a taliansky premiér Mario Draghi pózujú pred rokovaním  v Bruseli v pondelok 7. marca 2022. FOTO TASR/AP  

President of the European Commission Ursula von der Leyen, right, greets Italy's Prime Minister Mario Draghi prior to a meeting at EU headquarters in Brussels, Monday, March 7, 2022. (Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

EÚ zvažuje ďalšie sankcie a znižovanie závislosti od ruských dodávok energie