Podiel Ruska na celkovom dovoze plynu do Európskej únie predstavoval v júni 2024 iba 18 percent, ešte v roku 2021 to bolo 45 percent, oznámila v stredu eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Zo správy o stave energetickej únie, ktorú zverejnila, tiež vyplýva, že Európa dosiahla za posledných päť rokov obrovský pokrok v energetickej transformácii.
„Opatrenia na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni sa oplatili a ceny elektriny a plynu drasticky klesli v porovnaní s rokom 2022, keď dosiahli najvyššie hodnoty, a to tak na veľkoobchodných, ako aj maloobchodných trhoch,“ sumarizuje nová správa Európskej komisie. Podľa Simsonovej ale bude musieť byť Európska únia v najbližších piatich rokoch ešte ambicióznejšia. „Ceny energií sú stále vysoké a majú vplyv na našich občanov aj na medzinárodnú konkurencieschopnosť Európy,“ uviedla.
Eurokomisárka rovnako ocenila, že sa Európanom od augusta 2022 do mája 2024 podarilo o 18 percent znížiť spotrebu plynu. Ušetrilo sa tak asi 138 miliárd metrov kubických plynu.
V nasledujúcom zimnom období eurokomisárka zdôraznila, okrem iného, dôležitosť podpory Ukrajiny. Do vojnou zmietanej krajiny doteraz EÚ v reakcii na ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru dodala vyše osemtisíc generátorov a viac ako tritisíc transformátorov, ktoré pomáhajú s dodávkami elektriny napríklad pre nemocnice.