Iba štyrom z 27 členských krajín EÚ – Chorvátsku, Dánsku, Fínsku a Litve – sa v porovnaní s rokom 2020 podarilo zlepšiť svoj podiel obnoviteľnej energie. Vyplynulo to z údajov, ktoré nedávno zverejnil štatistický úrad Eurostat, informuje portál Euractiv.

V roku 2021 došlo podľa úradu k výraznému poklesu podielu obnoviteľnej energie v doprave. Tento trend zasiahol takmer všetkých členov EÚ a na svedomí ho má zmena v metodike výpočtu pre biopalivá.

Najhorší výsledok zaznamenalo Írsko, ktorého podiel klesol o viac než polovicu. V roku 2021 tak dosiahol úroveň 4,3 percenta.

Krajiny strednej a východnej Európy zaznamenali pokles v rozmedzí od 20,2 percenta (Česko) do 10,2 percenta (Rumunsko).

Zmena metodiky

Európska komisia sa k údajom odmietla vyjadriť. Jedným z možných vysvetlení tohto poklesu je aktualizovaná smernica o obnoviteľných zdrojoch energie (RED II), ktorá vstúpila do platnosti a zavádza nový prístup k výpočtu podielu obnoviteľnej energie.

Hovorca nemeckého ministerstva životného prostredia potvrdil, že výsledky pre rok 2021 sa po prvý raz počítali podľa špecifikácií v RED II.

„Podiel aj celkové množstvo obnoviteľnej energie v doprave sú pre roky 2020 i 2021 takmer rovnaké, zmenila sa iba štatistická metóda,“ vysvetlil hovorca s tým, že ak by sa metóda využila pre oba roky, tak v roku 2020 by podiel podľa týchto výpočtov dosiahol úroveň 7,9 percenta a v roku 2021 osem percent.

Jednou z veľkých zmien, ktoré RED II zavádza, je 1,7-percentný strop na množstvo odpadového biopaliva vyrobeného z kuchynského oleja či určitých živočíšnych tukov, ktoré môže prispieť k dosahovaniu cieľov v oblasti obnoviteľnej dopravy.

Strop musel každý jeden členský štát EÚ zaviesť do 30. júna 2021. Všetko množstvo odpadových biopalív, ktoré tento limit prevyšuje, sa následne nezapočítava do cieľov EÚ, čím na papieri zhoršuje stav pokroku v oblasti dekarbonizácie.

Kontroverzný olej

Ekologickí aktivisti spochybnili neobmedzené používanie biopalív získaných z použitého kuchynského oleja ako prostriedku dekarbonizácie dopravy. Olej dovezený zo zahraničia by podľa nich nemusel byť práve „kóšer“.

Nedostatok oleja pochádzajúceho z EÚ naozaj viedol k vysokým úrovniam dovozov. Blok v roku 2019 z Ázie a Spojených štátov doviezol až 68 percent tejto suroviny.

Európska komisia sa rozhodla obmedziť biopalivá získavané z rastlín. Obáva sa totiž, že lukratívne suroviny na výrobu biopalív sú príčinou odlesňovania v rozvojových krajinách. Tento fenomén je v únijných kruhoch známy ako nepriama zmena využívania pôdy.

Ďalšie dôležité správy

Za viac ako 11 rokov odovzdali zákazníci Slovnaftu vyše 400 ton použitého kuchynského oleja
Neprehliadnite

Cez čerpacie stanice Slovnaft ľudia odseparovali stovky ton použitého kuchynského oleja