Európska únia zadováži pre svojich občanov ďalších 100 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. Informovala o tom v utorok na Twitteri predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Európska komisia schválila v novembri zmluvu na nákup 200 miliónov dávok tejto vakcíny s možnosťou požiadať o dodanie ďalších 100 miliónov dávok. Kedy však k nákupu druhej časti vakcín dôjde, predsedníčka EK zatiaľ nespresnila, píše agentúra Reuters.

Práve vakcína od spoločností Pfizer-BioNTech je zatiaľ prvou očkovacou látkou, ktorej použitie Európska lieková agentúra (EMA) schválila, a to 21. decembra. Prví občania vo väčšine členských štátov ňou boli zaočkovaní 27. decembra.

KK32 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si dáva dole ochranné rúško počas príchodu na dvojdňový summit EÚ 10. decembra 2020 v Bruseli. Klimatická agenda, vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19, ale aj oživenie vzťahov so Spojenými štátmi, postoj voči Turecku a snaha vyriešiť patovú situáciu okolo dlhodobého rozpočtu Únie budú dominovať dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leye
Neprehliadnite

EÚ si objednala 300 miliónov vakcín, ktoré neexistujú. Protekcionistická sezóna sa začala

Očakáva sa, že EMA 6. januára schváli aj vakcínu od americkej firmy Moderna. EÚ podpísala s touto firmou zmluvu na nákup 80 miliónov dávok, s možnosťou dodatočnej objednávky rovnakého počtu vakcín, približuje Reuters. Celkovo si EÚ doteraz objednala takmer 1,3 miliardy dávok očkovacích látok proti koronavírusu SARS-CoV-2. Patria medzi ne vakcíny od spomínaného konzorcia Pfizer/BioNTech, amerických firiem Moderna a Johnson & Johnson, britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity v Británii, nemeckej firmy CureVac a vakcína vyvinutá francúzsko-britskou spoluprácou firiem Sanofi/GSK. EÚ má taktiež možnosť nakúpiť ďalších 660 miliónov dávok vakcíny.