Európska komisia uviedla, že hodnotené krajiny naďalej spĺňajú požiadavky na liberalizáciu vízového režimu a dosiahli pokrok pri plnení minuloročných odporúčaní a upozornila na oblasti, v ktorých je potrebné ďalšie úsilie zo strany každej krajiny.
Krajiny tiež prijímali opatrenia na riešenie nelegálnej migrácie. Ďalšie kroky sú potrebné na zosúladenie s vízovou politikou EÚ, čo je kľúčové pre fungovanie bezvízového režimu s Úniou. V opačnom prípade to môže viesť k nárastu nelegálnych príchodov. Podľa EK to je priorita pre všetkých partnerov na západnom Balkáne.
Dohody o štatúte agentúry Frontex boli už uzavreté s Albánskom, Srbskom, Čiernou Horou a Severným Macedónskom. Umožnia nasadenie stáleho zboru pohraničnej stráže agentúry Frontex na všetkých hraniciach týchto partnerských krajín. Dohoda s Bosnou a Hercegovinou by sa mala urýchlene dokončiť a implementovať.
Všetky hodnotené krajiny prijímajú opatrenia na predchádzanie organizovanému zločinu a boja proti nemu. Ďalšie úsilie však musia vyvinúť proti korupcii na vysokej úrovni, posilniť kapacity a právne postavenie protikorupčných agentúr a vyšší počet súdnych procesov a odsúdení.
Všetky posudzované krajiny by mali zintenzívniť aj boj proti nadnárodným sieťam organizovaného zločinu, v užšej spolupráci s Europolom, a zvýšením svojej účasti na činnostiach EMPACT (Európskej multidisciplinárnej platforme proti hrozbám trestných činov).
EK väčšie úsilie vyžaduje aj v oblasti vydávania tzv. „zlatých pasov" (občianstvo výmenou za investície), čo predstavuje pre EÚ hrozby pre vnútornú bezpečnosť, pranie špinavých peňazí, daňové úniky a korupciu.
Komisia podáva správy Európskemu parlamentu a Rade EÚ o monitorovaní bezvízového režimu s uvedenými krajinami aspoň raz ročne.