Podpredseda Eurokomisie a Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzval Čínu, aby riešila pretrvávajúcu nerovnováhu vo vzájomnom obchode, inak bude čeliť viac protekcionistickej politike v Európe. „Na ekonomickom fronte nie je náš vzťah v súčasnosti ani zďaleka uspokojivý. Pre Čínu sme hlavným exportným trhom, ale tento vzťah je už mnoho rokov nevyvážený a táto nerovnováha sa stále zhoršuje," uviedol Borrell.
Obchodný schodok EÚ s Čínou dosiahol vlani 396 miliárd eur. Borrell z toho čiastočne obvinil nedostatočný prístup európskych firiem na čínsky trh. Borrell preto vyzval na zlepšenie prístupu pre európske spoločnosti, ktoré chcú vyvážať do Číny alebo v nej investovať. Pripomenul, že politickí lídri v Európe môžu čeliť tlaku voličov, aby sa odpútali od druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Európa pritom nechce pretrhnúť väzby s Čínou, povedal v prejave na Pekinskej univerzite, jednej z najlepších čínskych škôl.
Európania môžu žiadať viac protekcionizmu
Frustrácia z čínskej hospodárskej politiky viedla k tomu, že Brusel začal vyšetrovať dotácie v sektore elektrických vozidiel. A je blízko k dohode o zavedení ciel vo výške 25 percent na dovoz čínskej ocele a desať percent na hliník výmenou za to, že USA zrušia clá z éry bývalého prezidenta Donalda Trumpa na dovoz týchto kovov z Európy.
„Na tieto ťažkosti sme opakovane upozorňovali čínske úrady. Spozorovali sme nedávno prudký pokles európskych investícií v Číne. Bez lepšieho prístupu na čínsky trh sa mu európski investori obrátia chrbtom," poznamenal Borrell. Podľa neho, ak európska verejnosť nadobudne názor, že nerovnováha v obchode s Čínou ohrozuje kľúčové odvetvia priemyslu, bude požadovať viac protekcionistických opatrení. Je preto v spoločnom záujme oboch strán riešiť nerovnováhu v obchodných vzťahoch.
Únia chce znížiť svoju závislosť
Borrellove slová možno vnímať ako súčasť globálneho posunu EÚ smerom k ochrane svojich ekonomických záujmov v rámci politiky znižovania rizika. EÚ chce zníži svoju závislosť od Číny, pokiaľ ide o kritický dovoz, a mohlo by dôjsť k obmedzeniu vývozu a investícií do Číny v niektorých špičkových technologických odvetviach.
Borrell počas návštevy v Pekingu v piatok rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí Wangom I. Uviedol pritom, že EÚ a Čína potrebujú obnoviť dôveru, aby mohli riešiť spoločné problémy vrátane zmeny klímy, globálneho zdravia a zadlženosti rozvojových krajín.