Európska komisia by tento týždeň mohla uzavrieť prvú fázu rokovaní o nákupe vakcíny proti Covidu-19 od francúzskej spoločnosti Valneva. Exekutíva Európskej únie tiež usiluje o dokončenie kontraktu s americkým výrobcom Novavax, aby mohla ďalej rozšíriť ponuku vakcín pre členské štáty. Europoslancom to dnes povedala hlavná únijná vyjednávačka spoločných nákupov vakcín Sandra Gallinaová.

"Dnešný pokrok, ktorý nás priblížil k uzavretiu zmluvy s Valnevou, ďalej doplňuje únijné portfólio vakcín," uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. Ak sa obe strany zhodnú na konkrétnych podmienkach zmluvy, dodá spoločnosť štátom EÚ 30 miliónov dávok s možnosťou rovnaké množstvo dokúpiť.

„Chceme mať čo najpestrejšia portfólio vakcín," povedala zákonodarcom Gallinaová, podľa ktorej by mohla komisia tento týždeň začať rokovania o podrobnostiach kontraktu s Valnevou. S firmou Novavax, ktorá vakcíny vyrába aj v Česku, uzavrela EK prvú fázu rozhovorov v polovici decembra a chystá sa podpísať zmluvu na nákup až 200 miliónov dávok.

KK17 archív Cambridge - Na archívnej snímke z 18. júla 2020 logo britsko-švédskej  farmaceutickej firmy AstraZeneca v britskom meste Cambridge. Ďalšia vakcína proti ochoreniu COVID-19 má podľa klinických testov relatívne vysokú účinnosť. Britský farmaceutický koncern AstraZeneca v pondelok 23. novembra 2020 uviedol, že vakcína, ktorú vyvíja spoločne s Oxfordskou univerzitou, má podľa predbežných výsledkov klinických testov priemernú účinnosť 70 %, pričom jej účinnosť môže v závislosti od spôsobu
Neprehliadnite

AstraZeneca požiadala regulačný úrad EÚ o schválenie vakcíny proti Covid-19

Brusel v posledných dňoch čelil kritike z niektorých členských štátov, podľa ktorých politikov zabezpečil príliš málo vakcíny od výrobcov, ktorých preparáty už získali povolenie úradov, teda firiem Pfizer / BioNTech a Moderna. Podľa komisie je však problém na strane nedostatočnej výrobnej kapacity a vyrieši ho schválenie ďalších vakcín, ktoré sa ešte v januári očakáva pre očkovaciu látku firmy AstraZeneca.

Niektoré krajiny ako Nemecko či Dánsko už uzatvorili či chcú uzavrieť separátne kontrakty, čo však podľa EK zmluva o spoločných nákupoch nedovoľuje. Gallinaová dnes na niekoľko otázok europoslancov odpovedala, že žiadnemu štátu by zmluva uzatvorená v súčasnosti nezaručila rýchlejší prísun vakcíny než spoločný kontrakt od komisie.

WA 19 archív Haywards Heath - Na archívnej snímke z 2. januára 2021 krabice s vakcínou britsko-švédskej firmy AstraZeneca, ktorá ju vyvíjala v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Európska lieková agentúra (EMA) dostala žiadosť o registráciu vakcíny AstraZeneca. Ak vakcínu uzná za kvalitnú, bezpečnú a účinnú, mohla by ju Európskej komisii odporučiť na schválenie 29. januára. Zatiaľ však boli v EÚ schválené na použitie len dve vakcíny: od spoločností BioNTech/Pfizer a Moderna. Očkovanie prvou z n
Neprehliadnite

Medzi rekordných skokanov patria akcie firiem, ktoré vyvíjajú vakcíny

„Buď ste urobili predbežnú dohodu vlani ako my, alebo je teraz príliš neskoro. Môžem potvrdiť, že naše vakcíny prídu prví," vyhlásila Talianka. EÚ má v súčasnosti zmluvy so šesticou výrobcov, prostredníctvom ktorých môžu členské krajiny pre 450 miliónov svojich obyvateľov nakúpiť až 2,3 miliardy dávok. Komisia minulý týždeň po kritike zdvojnásobila predobjednané množstvo vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech na 600 miliónov dávok, od Modernyj si tento týždeň začínajú štáty rozdeľovať prvé dodávky z celkových 160 miliónov kusov.

Europoslanci rovnako ako členské krajiny dnes komisiu vyzývali, aby bola v rokovaniach a nákupoch transparentnejšia a umožnila im porovnať cenové a ďalšie podmienky kontrantůov s jednotlivými výrobcami. Poslanci oceňovali, že prvý z dodávateľov CureVac im za prísnych podmienok zaručujúcich utajenie umožní oddnes nahliadnuť do zmluvy. Gallinaová vyhlásila, že ďalší výrobcovia by mohli nasledovať.