Po ruskom vpáde na Ukrajinu žiada Kyjev rozšírenie sankcií uvalených na Moskvu o embargo na dovoz ruskej ropy. Rusko však varovalo, že ak Západ zakáže dovoz ruskej ropy, ruské úrady prerušia dodávky plynu do Európy, píše BBC.

Západ po začatí ruskej invázie na Ukrajinu uvalil na Moskvu celý rad ekonomických sankcií, ale dovozu ropy sa zatiaľ netýkajú. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken však povedal, že v súčasnosti prebiehajú „veľmi aktívne diskusie“ o možnosti zakázať dovoz ropy z Ruska, ale zároveň nenarušiť globálne zásobovanie touto komoditou.

Nemecko a Holandsko nesúhlasia

S plánom uvaliť embargo na dovoz ruskej ropy však v pondelok vyslovili nesúhlas Nemecko a Holandsko. Nemecko je od ruského plynu do značnej miery závislé a akékoľvek obmedzenia v jeho dodávkach by mohli mať závažné dôsledky pre fungovanie nemeckej ekonomiky. Rusko si je tejto skutočnosti vedomé a jeho predstavitelia už vyhlásili, že ak Západ zakáže dovoz ruskej ropy, Moskva preruší dodávky plynu do Nemecka.

ropovod
Zdroj: BBC

Po ruskej invázii na Ukrajinu došlo k zastaveniu schvaľovacieho procesu plynovodu Nord Stream 2 nemeckými úradmi, ale inými cestami sa ruský plyn do sveta stále dováža.

Koľko ropy a plynu svet od Ruska dostáva?

Rusko je po Spojených štátoch a Saudskej Arábii tretím najväčším producentom ropy na svete. Z denného exportu približne piatich miliónov barelov ropy putuje viac ako polovica do Európy. Oveľa menej sú na ruskú ropu odkázané Spojené štáty. Tá v USA predstavovala napríklad v roku 2020 približne tri percentá celkového importu.

Európa je nesmierne závislá aj od dodávok ruského zemného plynu, ktorý pokrýva približne 40 percent importu EÚ.

ropa
Zdroj: BBC

Vedel by sa svet zaobísť bez ruskej ropy a plynu?

Po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu došlo k prudkému rastu cien plynu a ropy, pričom, ak by sa ruský export úplne zastavil, ceny oboch komodít by stúpli ešte výraznejšie. Ruský vicepremiér Alexander Novak pred časom uviedol, že zákaz vývozu ruskej ropy by mal „katastrofické dôsledky pre globálne trhy“ s tým, že ceny ropy by mohli vyletieť na viac ako 300 dolárov za barel.

Jednotlivé štáty by si ďalšie dodávky museli zabezpečiť v iných častiach sveta, čo by bolo nesmierne komplikované najmä v prípade plynu. Ak by Rusko zastavilo dodávky plynu, z veľkých európskych štátov by najviac trpeli Nemecko a Taliansko, pretože ruský plyn tvorí najväčšiu časť ich importu.

Mohli by sa začať využívať alternatívne zdroje energie?

Z analýzy think tanku Bruegel vyplýva, že ak by Rusko úplne zastavilo dodávky plynu do Európy, stav jeho zásob by do apríla v členských štátoch EÚ klesol na najmenej desaťročné minimum. Európa by pravdepodobne mohla začať zo Spojených štátov dovážať viac skvapalneného zemného plynu (LNG). Mohla by tiež začať vo väčšej miere využívať iné zdroje energie, ale to nie je také jednoduché.

„Nasadenie obnoviteľných zdrojov energie si vyžaduje čas, takže z krátkodobého hľadiska to nie je riešenie – obnoviteľné zdroje sú riešením z hľadiska strednodobého,“ myslí si analytik z Bruegelu Simone Tagliapietra.

ropa
Zdroj: BBC

„Z krátkodobého hľadiska, teda pred tohtoročnou zimou, by riešením mohla byť výroba elektriny v uholných elektrárňach, čo je plán, ktorý v prípade núdze mienia zrealizovať Nemecko a Taliansko,“ dodal analytik s tým, že ďalším riešením by mohlo byť zníženie dopytu po energiách.

Svoj plán na zníženie závislosti na dodávkach ruského plynu by v utorok mali predstaviť aj lídri členských štátov EÚ.

Mohli by sme ropu a plyn dovážať aj odinakiaľ?

Stúpajúce ceny ropy a reči o prípadnom zákaze dovozu tej ruskej zintenzívnili tlak na hľadanie alternatívnych dodávateľov. Spojené štáty vyzývajú Saudskú Arábiu, aby zvýšila ťažbu, ale tá podobné predchádzajúce žiadosti Washingtonu, ktorých cieľom malo byť zníženie cien ropy, odmietla.

Saudská Arábia je najväčším producentom v rámci združenia OPEC, ktoré zabezpečuje približne 60 percent ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. OPEC preto zohráva kľúčovú úlohu v ovplyvňovaní cien ropy.

Možno zmiernia venezuelské sankcie

Rusko síce nie je členom združenia OPEC, ale od roku 2017 s ním spolupracuje v oblasti obmedzovania ťažby ropy, ktorého cieľom je udržiavanie jej cenových hladín, a teda aj zabezpečovanie zisku pre producentov.

Spojené štáty uvažujú aj nad zmiernením sankcií uvalených na Venezuelu, ktorá kedysi bývala ich najväčším dodávateľom. Po sankciách však začala Venezuela väčšinu svojej produkcie predávať Číne.

Pokiaľ ide o dodávky plynu, Európa by sa mohla obrátiť na niektorého z existujúcich producentov, ako sú Katar, Alžírsko alebo Nigéria. V týchto krajinách však v rýchlom zvýšení produkcie bránia praktické prekážky.

Ďalšie dôležté správy

As a protest action against the Repsol oil spill that has
Neprehliadnite

Okolo ruskej ropy sa našľapuje opatrne. Sú sankcie zbytočné, ak budú ruské kohútiky otvorené?