Lídri 27 členských krajín EÚ sa až príliš radi oháňajú solidaritou, ktorá ich krajiny spája. V skutočnosti však nič také neexistuje a nepriatelia Európy to vedia, píše agentúra Bloomberg.
Vie to dokonca aj ruský prezident Vladimir Putin či autokrati v Číne. Najväčším problémom EÚ je neschopnosť vnímať to, že hrozby, zodpovednosť a obety sú spoločným bremenom.
Najviac starostí v súčasnosti Európe spôsobuje práve ruský prezident svojou fyzickou vojnou voči Ukrajine a hybridnou vojnou voči EÚ. Energie sú jeho zbraňou. Putin strávil dve desaťročia budovaním siete plynovodov, vďaka ktorej je teraz blok závislý od ruského zemného plynu a iných uhľovodíkov. Putin to podľa agentúry nemal až také ťažké, stačilo mu len presvedčiť dôverčivé Nemecko.
Táto závislosť spôsobila, že EÚ je citlivá na akúkoľvek manipuláciu v oblasti dodávok plynu a Putin to dobre vie. Svoju energetickú zbraň teda nabil, namieril a uštedril nám ňou dobre mierenú ranu.
Hľadá sa solidarita
Tak ako pri akejkoľvek inej kríze, otázkou je, ako si s tým celý blok poradí. Najzasiahnutejšie krajiny, v tomto prípade Nemecko, teda vyzvali na neslávne známu solidaritu.
Európska komisia minulý týždeň navrhla, aby celý blok dobrovoľne znížil spotrebu plynu o 15-percent. Tento krok bol podľa Bloombergu nevyhnutný, pochopiteľný, no sotva priniesol nejakú istotu.
Niektoré členské štáty, akými sú Španielsko, Portugalsko, Taliansko či Grécko, však nie sú od ruských dodávok plynu závislé do takej miery ako Nemecko, a preto ich akékoľvek prerušenie až tak nezasiahne. Prečo by teda mali súhlasiť s povinným šetrením?
Okrem toho, nemalo by zodpovednosť niesť Nemecko? Mnoho Európanov Berlín roky varovalo pred výstavbou plynovodov do Ruska a vyraďovaním jadrových elektrární.
Nemecko sa však rozhodlo tieto reči ignorovať a nad možnou hrozbou z Ruska iba mávlo rukou, konštatuje Bloomberg. To isté Nemecko teraz trúfalo žiada od Španielov, aby sa v záujme šetrenia energie začali sprchovať trochu kratšie.
Iba pred desiatimi rokmi bola situácia úplne opačná. Finančná kríza vtedy spôsobila prudký odpredaj dlhopisov krajín, akými sú Grécko, Španielsko či Portugalsko. Aj ony žiadali o solidaritu, no dostalo sa im iba prednášok o ich márnotratnosti. Nemali si toľko veľa požičiavať, znela vtedy odpoveď Nemecka a iných krajín.
Slabé miesto EÚ
Svetové mocnosti dobre rozumejú, že práve solidarita je slabým miestom EÚ. Spojenci vo Washingtone z nej majú obavy, nepriatelia v Moskve a Pekingu sa ju zas pokúšajú zneužiť. Európski lídri si to uvedomujú, a preto chcú od tejto slabiny odpútať pozornosť.
Lídri 27 krajín EÚ sa tento týždeň dohodli na šetrení plynu a svojej povesti neostali nič dlžní. Dohodu sprevádzali kompromisy, výnimky a medzery. Na to, aby ste v nej našli spomínanú solidaritu, teda budete potrebovať lupu. Putin tento týždeň v Bruseli nevidel nič, čoho by sa mal obávať, uzatvára Bloomberg.