Vzorce hlasovania a údaje z volieb za posledný rok naznačujú, že Európska únia smeruje k etnickejšiemu, obmedzenejšiemu aj xenofóbnejšiemu chápaniu pojmu európanstva. To môže v konečnom dôsledku ohroziť európsky projekt a s ním spojené hodnoty. Upozornila na to správa Európskej rady pre zahraničné vzťahy a Európskej kultúrnej nadácie.

V analýze sa spomínajú tri konkrétne skupiny ľudí - Európania inej ako bielej pleti a moslimovia; obyvatelia strednej a východnej Európy; a najmladší občania EÚ.

Všetky tri skupiny sa v poslednom roku v Európe nedostatočne angažovali, no každá z iných dôvodov. Čo ich však podľa ECFR spája je výzva, ktorú predstavujú pre EÚ a pre jej hodnoty vrátane tzv. európskeho cítenia.

Pocit príslušnosti k spoločnému priestoru

Autor správy a vedúci výskumník ECFR Pawel Zerka definuje európske cítenie ako pocit príslušnosti k spoločnému priestoru, spoločnej budúcnosti a vyznávanie spoločných hodnôt. Tými sú podľa neho univerzalizmus, rovnosť a sekularizmus. Tvrdí, že tieto hodnoty sú čoraz viac spochybňované.

Pawel Zerka napriek roku vojen a volieb v správe konštatuje, že podľa prieskumov verejnej mienky veľký počet občanov v takmer každom členskom štáte naďalej dôveruje Európskej únii, optimisticky sa pozerá na jej budúcnosť a cíti sa s ňou spätý.

Únia je príliš biela, západná a zastaraná

Na druhej strane sa podľa výskumníka zvyšuje počet ľudí, ktorí sa cítia byť vylúčení, sklamaní a bez záujmu o EÚ. Ide predovšetkým o spomínané tri skupiny, ktoré považujú EÚ za príliš „bielu, západnú a zastaranú“.

Z dát vyplýva, že niektorí Stredoeurópania a Východoeurópania sú sklamaní skutočnými výhodami členstva v EÚ. Výsledky volieb v krajinách ako SR, ČR a Chorvátsko zase ukázali čoraz silnejšiu normalizáciu euroskepticizmu.

Na názoroch mladých záleží

Z prieskumov taktiež opakovane vychádza, že mladší voliči sú viac proeurópsky a tolerantnejší než staršie generácie. Mladí ľudia však prejavili voľby do Európskeho parlamentu len obmedzený záujem, a ak sa ich už zúčastnili, často volili radikálnu pravicu alebo ľavicu.

Tieto tendencie podľa Pawla Zerku odrážajú pocit mladých ľudí, že nie sú zastúpení etablovanými politickými silami. Varoval preto pred rizikom, že sa od EÚ odpoja alebo ju dokonca odmietnu.

Na riešenie týchto výziev musia politické strany podľa Pawla Zerku rozšíriť svoju voličskú základňu aj členstvo. Pre niektoré krajiny tiež navrhol znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách podľa vzoru Rakúska, Belgicka a Nemecka. Politici by tiež podľa jeho slov mali oveľa viac diskutovať s mladými ľuďmi.

Migrácia a diverzita

Zároveň tvrdí, že proeurópski politici nemôžu zostať ticho v otázkach migrácie a diverzity pre krátkodobý zisk vo voľbách. Mali by upozorňovať na xenofóbiu a vysvetľovať voličom, že isté správanie môže podkopať sociálny zmier v rozmanitých spoločnostiach.

Argumentuje tiež v prospech posilňovania občianskej identity EÚ, a to tak, že sa blok bude prezentovať ako „sila pozitívnej zmeny“, ktorá prináša výsledky v otázkach ako hospodárstvo, bezpečnosť a zmena klímy, ale aj migrácie.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 17. decembra 2019 vlajky Číny a Európskej únie sú v budove sídla EÚ v Bruseli.Virtuálny summit predstaviteľov Európskej únie a Číny sa uskutoční v piatok 1. apríla 2022. EÚ budú zastupovať predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, za Čínu sa zúčastnia prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang. FOTO TASR/AP
    


FILE - EU and Chinese flags are seen at the Europa building in Brussels, Tues
Neprehliadnite

Konferencia Globsec: EÚ sa musí rozhodnúť, ako bude pristupovať k Číne