Európska únia sľúbila rázny prístup v obmedzení exportu covidových vakcín firme AstraZeneca, kým nezačne plniť svoje záväzky voči EÚ. Eurokomisár Thierry Breton vyhlásil, že do tej doby nebude spoločnosť vyvážať vakcíny vyrábané v podnikoch v únii. Členské krajiny bloku by sa podľa neho mohli v niekoľkých najbližších dňoch či týždňoch dočkať 17 miliónov dávok zo zásielky objavenej tento týždeň v Taliansku. Európsky blok podľa niektorých lídrov členských krajín zároveň vidí šancu na skorý kompromis s Britániou, ktorá obmedzovanie exportu kritizuje najhlasnejšie.

Šéfovia únijných krajín sa vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie zhodli, že by Brusel mal využívať možnosť zakázať vývoz vakcín firmám neplniacimi dohody, čo je v súčasnosti len britsko-švédska spoločnosť.

Zabezpečíme, aby všetko zostalo v Európe, kým spoločnosť nezačne plniť svoje záväzky," vyhlásil  Breton, ktorý v rámci svojej cesty po európskych podnikoch podieľajúcich sa na výrobe vakcín navštívil Španielsko.

WA 35 Londýn - Vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19, ktorou sa bude očkovať v očkovoacom centre na východe Londýna v piatok 5. februára 2021. FOTO TASR/AP    

AstraZeneca vaccine is ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

EÚ pripravuje prvé kroky na riešenie sporu so spoločnosťou AstraZeneca

AstraZeneca mala EÚ v prvom štvrťroku dodať vyše 90 miliónov dávok vakcín, zatiaľ však stihla necelú tretinu. Výrazná obmedzenia avizovala aj na druhej trojmesačné obdobie.

Rozruch vyvolalo v stredu objavenie 29 miliónov dávok skladovaných v Taliansku. Z nich má podľa Bruselu 17 miliónov zamieriť do únijných krajín, zvyšok potom na pomoc chudobnejším štátom v rámci globálneho programu COVAX.

Pre úniu bol však doteraz problém, že závod firmy Halix v holandskom Leidene, kde boli vyrobené vakcíny skladované v Taliansku, nemal potrebnú autorizáciu Európskej agentúry pre lieky (EMA). Agentúra v piatok výrobu v tomto zariadení schválila.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k vyhláseniam ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS) 24. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Summit hľadal riešenie pre štáty EÚ s najväčšími výpadkami vakcín, uviedol Matovič

Teraz očakávame, že vakcíny, ktoré sa vyrobia v tejto továrni, sa v najbližších dňoch dostanú do členských krajín EÚ na základe zmluvných záväzkov firmy AstraZeneca voči únijným občanom," zdôraznila eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová. EMA v piatok okrem toho autorizovala i ďalšie lokality pre výrobu vakcín, tentoraz firmy Pfizer / BioNTech, a to v nemeckom Marburgu.

Niektoré členské krajiny na čele s Holandskom i Belgickom naliehajú na to, aby EÚ nezakazovala export príliš často a nevyvolala tým odvetu niektorých štátov. Kriticky sa k možným obmedzeniam postavila hlavne Británia, do ktorej EÚ za posledné dva mesiace vyviezla takmer 11 miliónov vakcín, zatiaľ čo opačným smerom nemierilo nič.

Holandský premiér Mark Rutte vo štvrtok vyhlásil, že rokovania o kompromise, ktoré obe strany vedú, by mohlo úspešne skončiť už v sobotu. K nájdeniu riešenia výhodného pre obe strany vyzvala tiež nemecká kancelárka Angela Merkelová.