Iba v rukách vlád a parlamentov členských krajín Európskej únie je po dnešku termín rozdeľovania mimoriadneho finančného balíka na podporu oživenia po koronavírusovej kríze. Potom, čo fond obnovy obsahujúci 750 miliárd eur schválil Európsky parlament aj členské štáty, musia ešte orgány jednotlivých štátov schváliť splácanie spoločnej pôžičky. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes povedala, že prvé peniaze by mohli byť k dispozícii v polovici roka.
Zásadnú časť fondu odsúhlasil tento týždeň europarlament a po ňom aj členské štáty. Dohodnuté podmienky počítajú s tým, že by financie mali mieriť do šiestich oblastí, ktorými sú podpora prechodu ku klimaticky šetrnej ekonomike, digitalizácia, stimuly pre firmy postihnuté krízou, sociálna pomoc pre najzasiahnutejších obyvateľov, posilnenie zdravotnej starostlivosti a podpora mladých ľudí.
V príprave plánu obnovy je mnoho nejasností. Europoslanci kritizujú jej netransparentnosť
,,Vo chvíli, keď bude ratifikované rozhodnutie o vlastných zdrojoch, pôjde si komisia na (finančné) trhy požičať peniaze a začne ich rozdeľovať," vyhlásila po dnešnom podpise schválených parametrov fondu šéfka únijnej exekutívy. Tento rok by v rámci predfinancovania mohli štáty dostať 13 percent zo svojich celkových podielov.
Podmienkou toho, aby si mohla komisia peniaze za výhodný úrok vypožičať, je ratifikácia uvedeného rozhodnutia, ktoré umožní zvýšiť zdroje únijného rozpočtu a vďaka tomu v budúcnosti spoločný dlh splácať. S touto zmenou musia súhlasiť parlamenty či vlády všetkých jednotlivých krajín.
Štvorica štátov - Portugalsko, Chorvátsko, Slovinsko a Cyprus - už rozpočtové zmeny schválila. Väčšina ďalších sa to podľa informácií ČTK chystá urobiť do konca marca, niekoľko krajín potom oznámilo zámer dokončiť schvaľovací proces v apríli. Podľa vyjadrenia terajšieho portugalského predsedníctva sa v žiadnej krajine nečaká odpor k tomu, že EÚ svoj rozpočtový strop navýši. Dôvod je podľa diplomatov prostý - všetky štáty chcú čo najrýchlejšie začať pumpovať únijnej stimuly do svojich krízou zasiahnutých ekonomík.
Európska agentúra pre lieky posudzuje vakcínu spoločnosti CureVac
,,Nemôžeme si dovoliť premárniť ďalší čas,“ vyhlásil po dnešnom podpise portugalský premiér António Costa, podľa ktorého bude fond ,,vitamínom“, ktorý spoločne s očkovaním proti Covidu-19 pomôže únijným krajinám v prekonaní krízy a návratu k normálu.
Komisia bude rozdeľovať členským krajinám peniaze na základe ich národných plánov reflektujúcich požiadavky Bruselu. Krajiny môžu svoje zámery predkladať od polovice februára do konca apríla. Únijná exekutíva má potom dva mesiace na ich vyhodnotenie, než začne prideľovať prvé financie. Najväčšími príjemcami budú Taliansko a Španielsko.