O sankciách sa vyjednáva za zatvorenými dverami . Rozpory medzi jednotlivými členskými štátmi a Európskou komisiou sa držia v tajnosti. Únia sa tak snaží odoprieť Rusku príležitosť kapitalizovať na nezhodách medzi štátmi. Keď návrh uvidí svetlo sveta, je pravdepodobné že bude písaný v podobe rebríčku opatrení, ktoré sa budú sprísňovať na základe konkrétnych krokov Moskvy. Realistické je najmä postihnutie ruského zbrojárskeho sektoru a konkrétnych oligarchov, argumentuje analýza Reuters

Postihnúť oligarchov EÚ chce, zoznam mien zatiaľ nemá

Spojené štáty minulý týždeň potvrdili, že už pracujú so zoznamom oligarchov s väzbami na Kremeľ, ktorých potrestajú v prípade ruského útoku. EÚ síce súhlasí so sankciami proti najmocnejším a najbohatším spojencom Vladimíra Putina, chce ale našľapovať opatrne. Hovorí sa o mechanizme, ktorý by vyžadoval dôkazy proti jednotlivcom predtým, než sa na sankčnom zozname ocitnú. V opačnom prípade by boli sankcie ľahko napadnuteľné pred európskymi súdmi.

Krok možno vnímať v prepojení s európskou opatrnosťou pri sankcionovaní finančných služieb – návrh na odpojenie Ruska od platobnej siete Swift bol zmietnutý zo stola. Prístup k oligarchom bude každopádne umiernenejší, ako avizované kroky Spojených štátov; Bidenovi ľudia hovoria o sankciách proti jednotlivcom a ich rodinám, ktoré by mali maximálne znemožniť schopnosť ruskej elity skrývať bohatstvo a voľne sa pohybovať na západe.

Sankcie štátnych podnikov a zbrojného priemyslu dostávajú zelenú

Väčší konsenzus, než pri postihovaní jednotlivcov, existuje pri návrhu trestať ruský priemysel. Tu sa hovorí o obmedzeniach exportu technológií do Ruska a ich predaja ruským firmám, a to nielen súčiastok a materiálov, ale aj špičkových technológií so všeobecným využitím, napríklad umelej inteligencie.

Ďalším návrhom je rozšírenie zoznamu ruských štátnych podnikov, ktoré majú zákaz podnikať v EÚ. V hre sú aj sankcie konkrétnych produktov a finančných služieb. Banky ale predstavujú problém, keďže väzby sú obojstranné. Rakúske, maďarské, talianske a francúzske banky majú v Rusku pobočky a postihovanie finančných služieb by nebolo bez vedľajších škôd. 

Energie ostávajú najcitlivejším bodom, najmä kvôli strednej Európe

Gravitačné stredobody únie, Paríž a Berlín, sa síce zhodnú na potrebe pre nekompromisný postoj, prekérnosť nemeckej hospodárskej pozície ale znamená, že postihnutie energetického sektora je nepravdepodobné. Takmer polovica plynu importovaného do Európy prichádza z Ruska, najzávislejšia je stredná Európa a Pobaltie. Nemecký záväzok postihnúť plynovod Nord Stream 2 pokiaľ dôjde k vojne ostáva, rozšírenie podobných sľubov sa ale neočakáva.

Jednotu Únie navyše narúša maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý počas návštevy Moskvy nazval sankcie kontraproduktívnym riešením. Ruský plyn kupujú Maďari päťkrát lacnejšie ako ostatné štáty na súčasnom spote. V poslednom rade sa spomína aj sankcionovanie ruského uhlia, čo je vzhľadom na ekonomické väzby realistickejšie ako plyn.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas podujatia pri príležitosti osláv 300. výročia ruskej prokuratúry 12. januára 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin attends an event marking the 300th anniversary of Russian Prosecution service at the Kremlin in Moscow, Russia, Wednesday, Jan. 12, 2022. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Čo ak Rusko zaútočí? Krajiny plánujú sankcie v štyroch oblastiach