Rada EÚ sa v pondelok rozhodla predĺžiť o ďalší rok sankcie voči Rusku, ktoré prijala v reakcii na ruskú anexiu Krymu a Sevastopola.

Reštriktívne opatrenia zahŕňajú zákaz dovozu výrobkov pochádzajúcich z Krymu či Sevastopola do EÚ. Zakazujú tiež firmám sídliacim v členských štátoch EÚ zakazujú, aby na Kryme či v Sevastopole investovali či podnikali v oblasti cestovného ruchu.

Alexandr Lukašenko demonštruje svoju silu, pravdou však je, že režim nemá podporu ľudí.
Neprehliadnite

EÚ schválila rozsiahle ekonomické sankcie voči Bielorusku

Obmedzeniam podlieha aj vývoz určitého tovaru či technológií z EÚ na Krym, prípadne na použitie v tamojších odvetviach dopravy, telekomunikácií a energetiky alebo na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu ropy, zemného plynu a nerastných surovín. EÚ neuznáva a odsudzuje protiprávnu anexiu Krymu a Sevastopola Ruskou federáciou, ktorú považuje za porušenie medzinárodného práva.

Sankcie voči Rusku zaviedla Únia prvýkrát v júni 2014 v reakcii na snahu o úmyselné narušenie územnej celistvosti a destabilizáciu Ukrajiny. Ďalšie opatrenia EÚ prijaté v reakcii na krízu na Ukrajine zahŕňajú ekonomické sankcie zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva a individuálne reštriktívne opatrenia.