Kvalita vôd v Európe je aj naďalej vysoká. Vyplýva to z výročného hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA), o ktorom v pondelok informovala Európska komisia (EK). Slovensko sa v kategórii najvyššej kvality vôd na kúpanie ocitlo na 28 mieste z 30 sledovaných krajín. Takmer 85 percent lokalít určených na kúpanie monitorovaných v roku 2019 v celej Európe spĺňa tie najvyššie a najprísnejšie normy kvality vody. Výsledky prieskumu poskytujú prehľad o tom, kde môžu plavci nájsť najlepšiu kvalitu vody na kúpanie.

Najvyššie percento vôd vysokej kvality na kúpanie mali vlani na Cypre (99,1 percent), v Rakúsku (98,5 percent), na Malte (97,7 percent) a v Grécku (95,7 percent). Na druhom konci rebríčka sa ocitli Poľsko (21,6 percent), Albánsko (58,8 percent), Slovensko (62,5 percent) a Estónsko (63 percent). Celoeurópsky priemer bol na úrovni 84,8 percent.

Slovensko však spolu s kategóriami „dobrá kvalita" a „dostatočná kvalita" vody na kúpanie dosiahlo 88-percentné odporúčanie pre plavcov a kúpaniachtivých záujemcov. Z dôvodov pandémie nového koronavírusu a karanténnych opatrení zavedených v celej Európe sa však verejnosti odporúča vyhľadať aktualizované informácie o bezpečnostných opatreniach v lokalitách určených na kúpanie, ktoré vydávajú miestne a vnútroštátne orgány a prevádzkovatelia pláží.

Na snímke generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák počas tlačovej konferencie na tému: Aktuálne otváranie hotelov a reštaurácií, čerpanie pomoci štátu a nutnosť podporiť cestovný ruch cielenými opatreniami v Bratislave v stredu 20. mája 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Cestovný ruch na Slovensku sa do normálu nedostane skôr ako v roku 2022, hovorí šéf jeho zväzu

Komisia už 13. mája predložila súbor usmernení a odporúčaní, ktoré majú členským štátom EÚ pomôcť postupne zrušiť cestovné obmedzenia a umožniť podnikateľom v cestovnom ruchu, aby znova otvorili prevádzky v súlade s potrebnými opatreniami na ochranu zdravia. Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius v tejto súvislosti upozornil, že dovolenkári čistú vodu na kúpanie považujú za samozrejmosť, ale v skutočnosti je to jedným z európskych kolektívnych úspechov.

Výkonný riaditeľ agentúry EEA Hans Bruyninckx v správe pre médiá zdôraznil, že pravidelné monitorovanie a posudzovanie vody na kúpanie zásadným spôsobom pomáha udržiavať ich už aj tak vysokú kvalitu v celej Európe. "Prípadné znečistenie vôd môžeme riešiť prijatím účinných opatrení. Čistejšie vody na kúpanie nie sú prospešné len pre naše zdravie a blahobyt, ale aj pre zdravie životného prostredia," opísal situáciu. Podľa správy EEA splnilo minimálne požiadavky na kvalitu takmer všetkých 22 295 lokalít na kúpanie, z toho sa 21 981 nachádzalo v 28 členských štátoch EÚ (vrátane Spojeného kráľovstva). Agentúra uskutočnila monitorovanie kvality lokalít na kúpanie aj v Albánsku a vo Švajčiarsku.

Až 85 percent lokalít v celej Európe získalo hodnotenie „výborné". Minimálne „dostatočné" požiadavky dosiahlo 95 percent lokalít a len 1,3 percent  zo všetkých lokalít sledovaných v minulom roku získalo hodnotenie „nevyhovujúce". Zo správy vyplýva, že kvalita pobrežných lokalít na kúpanie je lepšia ako kvalita kúpalísk vo vnútrozemí.