Plán sa do veľkej miery zameriava na zabezpečenie likvidity pre podniky aktívne v oblasti cestovného ruchu. Cieľom EK je zachrániť milióny pracovných miest v sektore, ktorý tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu.

Komisia upozornila, že Európa je centrom živého ekosystému cestovného ruchu, keď cestovanie, doprava, ubytovanie, potravinárske služby, rekreácia a kultúra prispievajú k takmer 10 percent HDP Európskej únie a poskytujú kľúčový zdroj zamestnanosti a príjmu v mnohých európskych regiónoch. Ročne okolo 267 miliónov Európanov (62 percent obyvateľov) vycestuje najmenej na jeden súkromný výlet a 78 percent Európanov trávi dovolenku vo svojej domovskej alebo inej krajine EÚ.

Ekosystém cestovného ruchu bol tiež jedným z najviac postihnutých tvrdými obmedzeniami pohybu a cestovania, ktoré boli uvalené v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) predpokladá zníženie medzinárodných pobytov o 20 až 30 percent, čo pre cestovný ruch na celom svete predstavuje straty od 280 do 420 miliárd eur. Pre európske odvetvie cestovného ruchu je leto pre toto odvetvie rozhodujúce, s 360 miliónmi pobytov a príjmami vo výške 150 miliárd eur.

Financovanie z rozpočtu EÚ

Komisia sa v rámci svojho plánu oživenia turistického ruchu zameriava na podporu tohto sektora prostredníctvom zabezpečenia likvidity pre podniky v oblasti cestovného ruchu, najmä pre malé a stredné podniky a prostredníctvom financovania z rozpočtu EÚ.

Zabezpečenie likvidity pre podniky v oblasti cestovného ruchu chce EK zaistiť flexibilitou pravidiel štátnej pomoci, čo členským štátom umožní zaviesť systém záruk pre poukážky a ďalšie systémy likvidity, na podporu spoločností v sektore dopravy a cestovného ruchu a na uspokojenie žiadosti o úhradu škôd spôsobených pandémiou nového koronavírusu. Komisia je pripravená schváliť systémy poukazov veľmi rýchlo, po oznámení dotknutého členského štátu.

Financovanie z rozpočtu EÚ znamená, že Únia bude poskytovať okamžitú likviditu podnikom postihnutým krízou prostredníctvom nástroja reakcie na nový koronavírus. EK prostredníctvom Európskeho investičného fondu už poskytla 8 miliárd eur na financovanie 100-tisíc malých podnikov postihnutých krízou.

Toto financovanie má vďaka finančným úľavám do 100 miliárd eur cez program SURE zabrániť zániku miliónov pracovných miest v EÚ. Program SURE pomáha členským štátom pokryť náklady na vnútroštátne krátkodobé pracovné programy a opatrenia na záchranu pracovných miest.

Plošná propagácia cestovného ruchu

Ďalším cieľom je spájanie občanov EÚ s ponukami miestneho cestovného ruchu, promovanie miestnych zaujímavostí a domácej turistiky a propagácia Európy ako bezpečnej turistickej destinácie. Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi na propagácii systému sponzorských poukážok, v rámci ktorého môžu zákazníci podporiť svoje obľúbené hotely alebo reštaurácie. EK pomôže spropagovať celoeurópske komunikačné kampane zamerané na Európu ako turistickú destináciu číslo jedna.

Exekutíva EÚ bude spolupracovať s členskými štátmi na podpore trvalo udržateľného cestovného ruchu v súlade s európskou ekologickou dohodou a podporí aj digitálnu transformáciu služieb cestovného ruchu s cieľom ponúknuť väčší výber, lepšie prerozdelenie zdrojov a nové spôsoby riadenia cestovného ruchu a turistických tokov.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton upozornil, že pre koronakrízu milióny malých a stredných podnikov a rodinných podnikov, ktoré pracujú v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, reštauráciách, osobnej doprave a cestovných kanceláriách, riskujú bankrot a stratu práce. „Naliehavo sa musia vrátiť do práce. Pomáhame európskemu cestovnému ruchu dostať sa späť na správnu cestu a zároveň zaistiť zdravie a bezpečnosť. Navrhli sme spoločný európsky prístup k riadeniu toho, čo zostane ťažkou letnou sezónou 2020, a zároveň sa pripravujeme na udržateľnejší a digitálny ekosystém cestovného ruchu v budúcnosti,” opísal situáciu Breton v správe pre médiá.