Kampaň EÚ v oblasti dodržiavania právneho štátu sa pre vojnu na Ukrajine dočasne zastavila, čím spustila obavy z toho, že blok zanedbáva obranu demokracie u seba doma, aj keď prijíma historické kroky k tomu, aby to isté dosiahol na Ukrajine, píše Politico.

Očakávania boli väčšie

Mesiace pred vojnou výkonný orgán EÚ, Európska komisia, viedol voči Poľsku a Maďarsku konanie. Každej krajine zablokoval fond obnovy po pandémii súvisiacej s ochorením covid-19 a začal klásť základy pre bezprecedentnú právomoc, ktorá by obe krajiny pripravila o ešte výraznejšie vyplácanie rozpočtu EÚ.

V polovici februára Súdny dvor EÚ dokonca rozhodol, že je táto právomoc umožňujúca krátenie rozpočtu legálna, pričom sa zvýšili očakávania, že budú nasledovať ďalšie kroky.

Právny štát musel ustúpiť vojne

Potom však Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Rozpútala sa vojna a pozornosť EÚ je sústredená iným smerom.

„Každého zamestnáva kríza na Ukrajine, takže sa nedá predpokladať, kedy budeme konať,“ vyjadril sa predstaviteľ EÚ. „Je tam zámer urobiť tak hneď, ako to podmienky umožnia,“ dodal.

Omeškania však zalarmovali predstaviteľov parlamentu, sudcov a akademikov, ktorí sa obávajú toho, že by Budapešť a Varšava mohli využiť ruskú agresiu – a túžbu EÚ po jednote v čase vojny – na to, aby zakryli fakt, že aj naďalej pokračujú v podkopávaní svojich vlastných demokratických princípov.

Uplatnenie mechanizmu stagnuje

Je to už viac ako mesiac odkedy najvyšší súd EÚ odobril Komisii použitie právomoci na krátenie rozpočtu z dôvodu obáv o právny štát.

EÚ čakala s vykonaním tejto právomoci kým sa žaloby Poľska a Maďarska dostali cez Súdny dvor. Tieto dve krajiny tvrdili, že mechanizmus nie je legitímny a je politicky motivovaný.

Dva týždne po tom, čo súd rozhodol v neprospech týchto dvoch krajín, Komisia vydala usmernenia k spôsobu uplatňovania takzvaného mechanizmu podmienenosti. Odvtedy však nepodnikla žiadny ďalší verejný krok.

EÚ nesúhlasí

Predstavitelia trvajú na tom, že otázka právneho štátu nešla bokom. Predstaviteľ Komisie povedal, že vojna „nezohrá významnú úlohu“ pri tom, či EÚ akejkoľvek krajine obmedzí fondy. Dodal, že táto právomoc sa vníma ako dlhodobý proces. „Von der Leyenová musela v priebehu posledných dvoch týždňov riešiť iné otázky. Povedal by som, že podmienenosť je stále na stole,“ vyjadril sa predstaviteľ.

Spustenie je nevyhnutné

Diplomat pracujúci na strane Rady EÚ tvrdí, že právne sa od Komisie vyžaduje, aby spustila túto svoju právomoc na krátenie rozpočtu, ak uzná, že finančné prostriedky EÚ sú v ohrození. „Povinnosťou Komisie je chrániť rozpočet EÚ. Ak existuje dostatok dôkazov, že dochádza k zneužívaniu peňazí EÚ, bude sa napokon musieť rozhýbať,“ dodal diplomat.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Europoslanci vyzvali Európsku komisiu, aby vymáhala podmienenosť čerpania z fondov