Presne tri týždne pred plánovaným referendom o Brexite priznal D. Cameron v programe televízie Sky News, že EÚ a najmä rokovania Európskej rady ho „privádzajú do šialenstva“, ale to nestačí ako dôvod pre vystúpenie Británie zo spoločenstva.

„Myslíme si, že ak vystúpime z EÚ a spoločného trhu, tak nám bude lepšie? Rozhodne nie... EÚ neprestane existovať len preto, že sme ju opustili a Lamanšský kanál tiež nebude o nič širší,“ povedal úradujúci premiér.

V prvom veľkom vystúpení počas referendovej kampane sa premiér dostal do prekáračiek s moderátorom Faisalom Islamom, ktorého pri otázke imigrácie niekoľkokrát nazval „povrchným“. Diváci v štúdiu zase pri otázkach Brexitu obviňovali premiéra zo strašenia, pokrytectva, ale aj z vyhýbania sa priamym odpovediam.

Britská vláda vyhlasuje, že imigráciu stlačí pod 100-tisíc osôb ročne. Vlani však do Británie prišlo 330-tisíc imigrantov, približne polovica z ostatných členských krajín EÚ. Cameron v programe trval na tom, že Británii sa podarí udržať imigráciu pod kontrolou napriek členstvu v únii - v ktorej občania všetkých krajín môžu žiť a pracovať v ktoromkoľvek inom členskom štáte.

„Sú dobré spôsoby na kontrolu migrácie a sú aj zlé spôsoby... Bolo by šialenstvom robiť to tak, že rozmlátime našu ekonomiky a stiahneme sa z jednotného trhu,“ uviedol D. Cameron.

Bývalý minister a jeden z popredných hlasov za vystúpenie Británie z EÚ Iain Duncan Smith po programe povedal pre Sky News, že premiér mal problémy otvorene povedať, kedy splní ciele vlády v oblasti imigrácie. 

Šéf iniciatívy Hlasujte za vystúpenie Matthew Elliott zhodnotil premiérov výkon takto: „David Cameron večer stál zoči-voči skutočným voličom a po prvý raz čelil nepríjemným otázkam. A nedopadlo to pekne: jeho strašenie vysmiali diváci v štúdiu aj doma pri obrazovkách."

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že v hlasovaní o brexite 23. júna možno očakávať tesný výsledok.