Európska komisia (EK) predstavila v stredu plán investícií vo výške 300 miliárd eur do roku 2027 do infraštruktúry, digitálnych a klimatických projektov na celom svete. Cieľom je posilniť európske dodávateľské reťazce, podporiť obchod Európskej únie (EÚ) a pomôcť v boji proti klimatickým zmenám.
EÚ chce znížiť závislosť na Číne. Plánuje minúť 300 miliárd na novodobú hodvábnu cestu
Schéma s názvom Global Gateway je vnímaná ako odpoveď EÚ na čínsku iniciatívu novej hodvábnej cesty Jeden pás, jedna cesta (Belt and Road Initiative, BRI). Európska schéma sa zameria na digitalizáciu, zdravotníctvo, klímu, energetiku a dopravu, ako aj vzdelávanie a výskum.
Spravodlivé a výhodné podmienky
Peniaze EÚ vo forme grantov, pôžičiek a záruk budú pochádzať od jej inštitúcií a tiež od vlád, ako aj finančných ústavov v Únii a od národných rozvojových bánk. „EÚ ponúkne svoje financovanie za spravodlivých a výhodných podmienok, aby obmedzila riziko dlhovej tiesne,“ píše sa vyhlásení.
Čína prestane financovať uhoľné projekty v zahraničí, sľubuje Si Ťin-pching. Domáce nespomenul
Čína už v roku 2013 spustila svoj projekt BRI na posilnenie obchodných liniek so zvyškom sveta a vynakladá značné prostriedky na rozvoj infraštruktúry v desiatkach krajín po celom svete.
Predstavitelia EÚ však súkromne uviedli, že podmienky financovania, ktoré ponúka Peking, sú často nevýhodné alebo netransparentné. Spôsobujú, že niektoré chudobnejšie krajiny, najmä v Afrike, sú závislé od Číny prostredníctvom dlhov.
Vytváranie väzieb s inými krajinami
„Bez náležitej transparentnosti, dobrého riadenia a vysokých štandardov môžu byť projekty zle zvolené alebo navrhnuté, môžu zostať neúplné alebo môžu byť použité na podnecovanie korupcie. To nielen brzdí rast a okráda miestne komunity, ale v konečnom dôsledku to vytvára závislosti, ktoré môžu obmedziť schopnosť krajín robiť rozhodnutia,“ uviedla Komisia.
Ministerstvo dopravy chce prilákať nákladné vlaky s tovarmi z Číny dotačnou schémou
Podľa Komisie jej plán Global Gateway (globálna brána) sa bude zameriavať na vytváranie väzieb s inými krajinami bez vytvárania závislostí. „Zameria sa na fyzickú infraštruktúru, ako sú káble z optických vlákien, čisté dopravné koridory, čisté prenosy elektrickej energie, s cieľom posilniť digitálne, dopravné a energetické siete,“ oznámila Komisia.
Vytvorenie priaznivého prostredia
„Poskytne tiež priaznivé prostredie, aby sa zabezpečilo, že projekty budú fungovať, a to tým, že ponúkne atraktívne investície a podmienky priaznivé pre podnikanie, regulačnú konvergenciu, štandardizáciu, integráciu dodávateľského reťazca a finančné služby."
Komisia tiež informovala, že EÚ touto pomocou iným krajinám presadí aj vlastné záujmy a posilní svoje dodávateľské reťazce, ktorých zraniteľnosť sa prejavila počas pandémie ochorenia covid-19. „Prispeje to k otvoreniu ďalších obchodných príležitostí pre hospodárstvo EÚ, v ktorom približne 38 miliónov pracovných miest závisí od medzinárodného obchodu,“ dodala EK.