Európska komisia nevykonala posúdenie hospodárskeho vplyvu zníženia dodávok ruského plynu o dve tretiny do konca tohto roka, ktoré je súčasťou jej plánu na celkové zrušenie dodávok ruskej energie do roku 2027, píše Euractiv.

Namiesto toho vykonala Komisia vo svojej jarnej hospodárskej prognóze „simuláciu“, ktorá zohľadňuje vplyv náhleho prerušenia dovozov akéhokoľvek ruského plynu.

Hovorca Komisie sa pre Euractiv vyjadril, že v porovnaní s náhlym prerušením dovozov ruského plynu by postupné zníženie o dve tretiny prebehlo oveľa hladšie, keďže firmy a spotrebitelia by mali viac času na prípravu a vlády by mohli zabezpečiť kľúčovú infraštruktúru pre alternatívne dovozy.

Dovozy plynu

Podľa Marca S. Tenbiega, výkonného riaditeľa Nemeckej asociácie malých a stredných podnikov (DMB), je plán Komisie v oblasti zníženia dovozov ruského plynu iba zbožným prianím, keďže zníženie takéhoto rozsahu je podľa neho určite možné, no nie v tak krátkom čase.

„Bohužiaľ, to, čo v priebehu desaťročí viedlo k energetickej závislosti, nemožno vyriešiť v priebehu niekoľkých mesiacov,“ vysvetlil Tenbieg.

Analytici sú však presvedčení, že takéto zníženie je za určitých podmienok možné.

Claudia Kemfertová, vedúca oddelenia pre energetiku, dopravu a životné prostredie v Nemeckom inštitúte pre hospodársky výskum, sa pre Euractiv vyjadrila, že zníženie dovozov ruského plynu je možné a dokonca sa od nich podľa nej možno úplne oslobodiť. Na dosiahnutie tohto cieľa by Nemecko muselo zvýšiť dovozy skvapalneného zemného plynu (LNG), naplniť zásobníky plynu, zaviesť opatrenia s cieľom šetriť plyn a vo veľkom investovať do obnoviteľnej energie.

Hospodársky vplyv

Odstrihnutie sa od ruského plynu by v Nemecku mohlo viesť ku stratám do výšky 5 percent HDP a k závažným negatívnym následkom v iných európskych krajinách, konštatuje Euractiv.

Hospodárska výkonnosť klesá pre veľmi silné zvýšenie cien za energie z fosílnych zdrojov a súvisiacej inflácie aj bez snahy Komisie o urýchlené postupné vyradenie ruského plynu, vysvetlila Kemfertová. Dodala, že čim lepšie a intenzívnejšie sa Nemecko na plynové embargo pripraví, tým menší bude negatívny vplyv na národné hospodárstvo.

Hospodárstva iných európskych krajín môže embargo zasiahnuť oveľa viac.

Spomalenie rastu HDP Talianska bude viditeľnejšie než vo zvyšku Európy pre energetické a hospodárske väzby Talianska na Moskvu, myslí si Paolo Gentiloni, eurokomisár pre energetiku a bývalý taliansky premiér.

Pripomenul, že Komisia predpovedala nárast Talianskeho hospodárstva o 2,4 percentuálneho bodu v roku 2022 a o nie viac ako 2 percentuálne body v roku 2023.

Siedmy balík sankcií EÚ

Lídri EÚ sa po týždňoch intenzívnych rokovaní dohodli na zavedení čiastočného embarga na ruskú ropu. Diplomat EÚ sa pre Euractiv vyjadril, že embargo na ruský plyn na stole nie je.

„Siedmy balík sankcií voči Moskve bude extrémne náročný (...) Sme blízko dosiahnutiu našich limitov,“ uzavrel diplomat, pričom sa zamyslel nad tým, čo by v tejto situácii mohlo byť obsahom siedmeho balíka.

Ďalšie dôležité správy

Parlamentné voľby a referendum v Maďarsku
Neprehliadnite

Orbán dosiahol svoje. Lídri EÚ Maďarsku udelili výnimku z úplného embarga na ruskú ropu