„Nebudú žiadne vyjednávania bez aktivácie článku 50," potvrdil v pondelok pred novinármi v Bruseli tiež hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.
Nemci: Nechceme to naťahovať
S. Seibert v pondelok povedal, že si Nemecko neželá, aby sa proces zbytočne preťahoval. Zároveň ale poznamenal, že ak Londýn potrebuje určitý čas, Berlín to rešpektuje. Aké časové obdobie má na mysli, ale nespresnil. „Jedno je jasné: kým Británia oznámenie (o zámere odísť) pošle, nebudú žiadne predbežné neformálne rokovania o okolnostiach vystúpenia. Poradie krokov musí byť dodržané," konštatoval vládny hovorca.
Rovnako sa po stretnutí s novým ukrajinský premiérom Volodymyrom Hrojsmanom v Berlíne vyjadrila tiež kancelárka A. Merkelová. Zároveň poznamenala, že rozhodnutie podať žiadosť o vystúpenie je na Británii a že ona sama nemá prostriedky, ako tento proces urýchliť, alebo naopak zbrzdiť. Má ale pochopenie pre to, keď bude Londýn nejakú dobu situáciu analyzovať, dlhé zdržanie by podľa nej ale nebolo dobré pre hospodárstvo Británie, ani zvyšných 27 krajín únie.
Nemecký vládny hovorca dnes tiež poznamenal, že Berlín vychádza z toho, že o vystúpenie Británie z únie požiada pravdepodobné až ďalšie vláda v Londýne. Zatiaľ pre neho partnerom zostáva odchádzajúci britský premiér David Cameron.
Suverénne rozhodnutie
Ten považuje aktiváciu článku 50 únijnej zmluvy, ktorý rieši vystúpenie z Európskej únie, za suverénne rozhodnutie. V pondelok to po rokovaní britskej vlády oznámil Cameronov úrad s tým, že Spojené kráľovstvo až do svojho odchodu zostáva členom EÚ. Premiér ďalej oznámil, že nevidí žiadny dôvod, aby sa konalo druhé referendum o nezávislosti Škótska od Londýna.
D. Cameron chce naďalej v nadchádzajúcich týždňoch spolupracovať so svojimi únijnými partnermi. Žiadne okamžité zmeny nečakajú ani občanov únijných krajín, ktorí v Británii žijú, to isté sa týka aj Britov v EÚ. „Británia zostáva členom EÚ, kým neodídeme," oznámila hovorkyňa.
Cameronova vláda teraz vytvorí nový orgán, ktorého úlohou bude príprava na odchod z Európskej únie. Súčasťou úradu budú predstavitelia z ministerstva zahraničia i financií. Cieľom je pre nového premiéra položiť základy k odluke s Bruselom. D. Cameron už skôr povedal, že sa do októbra chystá z funkcie odísť a že výstupová procedúra s EÚ bude úlohou nového premiéra.
Podľa D. Camerona nie je žiadny dôvod, aby Škótsko usporiadalo nové referendum o svojej nezávislosti. To pritom nevylúčila škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová s tým, že nie je možné prinútiť Škótov k odchodu z EÚ, keď si želajú zotrvanie v európskom bloku. D. Cameron je ale toho názoru, že dôvody na udržanie spoločného štátu sa Škótmi sú rovnako silné, ako sa ukázalo v referende pred rokom a pol. Tiež odmieta, že by Edinburgh mohol odluku s Bruselom vetovať, pretože o odchode z EÚ rozhodlo celej Spojené kráľovstvo.