Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v pondelok vyzval Európsku úniu, aby pomohla krajinám susediacim s Afganistanom zastaviť nový príliv migrantov do Európy. Informovala o tom agentúra AFP.

,,Je dôležité, aby Európska únia podporovala krajiny v blízkosti Afganistanu, aby sa zabezpečilo, že v Európe nebudeme mať ďalšie migračné toky," povedal predseda gréckej vlády Kyriakos Mitsotakis počas pondelkového stretnutia s prvou podpredsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolaovou.

Podľa Mitsotakisa sa Grécku už v minulosti podarilo odvrátiť vlny masovej migrácie. Prípadnú novú vlnu chce preto premiér riešiť ,,rovnakou politikou".

Hovorca vlády Jannis Oikonomu v pondelok dodal, že Atény nebudú ,,brať na ľahkú váhu prípadnú eskaláciu otázky imigrácie a utečencov". Tamojšie úrady informovali, že Grécko už posilňuje svoju pozemnú hranicu s Tureckom a na mieste dokončuje 40-kilometrový plot, ktorého stavba je vo finálnej fáze. Grécko okrem toho v oblasti rozmiestnilo nové bezpečnostné kamery a radary a čoskoro do služby prijme ďalších 250 pohraničníkov.

Delegácia Talibanu prichádza na afganské mierové rozhovory v katarskej Dauhe 12. augusta 2021.
Neprehliadnite

Afganistan má zásoby nerastov za bilión dolárov. Čína je o nich pripravená rokovať s kýmkoľvek

Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov sa Grécku v súčasnosti nachádza 40-tisíc afganských žiadateľov o azyl a utečencov. Afganskí občania tvoria väčšinu migrantov prichádzajúcich do Grécka. Atény stáli v prvej línii migračnej krízy v roku 2015, keď z Turecka do EÚ prešlo viac ako milión ľudí.

Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že návrat moslimských fundamentalistov uvrhol budúcnosť mnohých Afgancov do neistoty a vyvolal obavy z toho, že milióny ľudí môžu pri úteku z Talibanom ovládaného Afganistanu zamieriť práve do Európy.

Pre chaos na letisku v afganskom Kábule, je blokovaných vyše 500 ton humanitárnej pomoci určenej pre Afgancov v núdzi.  Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej ide prevažne o zdravotnícky materiál, vrátane chirurgického vybavenia a špeciálnej stravy pre osoby trpiace ťažkou podvýživou. Správu priniesla agentúra Reuters.

,,Zatiaľ čo sa pozornosť sveta teraz sústreďuje na ľudí, ktorí sú evakuovaní lietadlami, my musíme dodať zásoby tým, ktorí v krajine zostali," uviedol pre agentúru Reuters regionálny riaditeľ WHO pre núdzové situácie Richard Brennan.