Európska únia musí v relatívne krátkom čase investovať obrovské množstvo peňazí, aby udržala krok so Spojenými štátmi. Bývalý taliansky premiér a guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi, ktorého Európska komisia poverila vypracovaním správy o konkurencieschopnosti EÚ, to povedal na víkendovom neformálnom stretnutí ministrov financií v Gente. Mario Draghi odhadol objem financií na 500 miliárd eur ročne. Podľa neho sa otriasli aj hlavné medzinárodné piliere, na ktorých EÚ v posledných rokoch budovala svoju prosperitu.

Podľa Maria Draghiho EÚ zaostáva za USA a ďalšími konkurentmi v produktivite a hospodárskom raste. „Rozdiel medzi EÚ a USA sa zväčšuje, najmä po roku 2010,“ povedal. Na to, aby EÚ dohnala Spojené štáty, by európske investície museli vzrásť na 500 miliárd eur.

Digitálna a ekologická transformácia

Bývalý šéf ECB tiež odhaduje náklady na digitálnu a ekologickú transformáciu EÚ na 500 miliárd eur ročne.

„V relatívne krátkom čase bude potrebné v Európe investovať obrovské množstvo peňazí,“ povedal Mario Draghi. Podľa jeho slov by však nemalo ísť len o verejné peniaze. Bývalý taliansky premiér sa domnieva, že je potrebné diskutovať o tom, ako zapojiť súkromné úspory do investícií „v oveľa väčšej miere ako v minulosti“. Okrem verejných a súkromných zdrojov by členské štáty mohli zvážiť vytvorenie nových programov EÚ, ako sa to stalo po pandémii.

Piliere Únie už nie sú stabilné

Podľa Maria Draghiho došlo v posledných rokoch k významným zmenám v globálnom hospodárskom usporiadaní. Medzinárodné piliere, na ktorých EÚ budovala svoju prosperitu, už nie sú také stabilné. Mario Draghi za tieto piliere označil dodávky energie z Ruska, obchod s Čínou a vojenský aparát USA.

Bývalý šéf ECB má koncom júna predložiť svoju správu o konkurencieschopnosti EÚ, informuje agentúra AFP. Víkendové stretnutie s ministrami financií bolo jednou z prvých príležitostí na výmenu názorov na túto tému. Belgický minister financií Vincent Van Peteghem, ktorý stretnutiu predsedal, povedal, že išlo o „intenzívnu diskusiu bez tabu“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Slovenské firmy majú enormný záujem o digitalizáciu