Európska únia (EÚ) by mala podať sťažnosť na Spojené štáty v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pre ich zákon na zníženie inflácie, myslí si šéf Výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu Bernd Lange. 

Rozsiahly zákon za zníženie inflácie (Inflation Reduction Act) v hodnote 430 miliárd dolárov (408 miliárd eur), ktorý sa týka daní, zdravotníctva a klímy, schválili americkí zákonodarcovia v auguste. Členské štáty Európskej únie sa obávajú, že štedré daňové úľavy pre firmy v USA môžu znevýhodniť európske spoločnosti, od automobiliek po firmy pôsobiace v oblasti zelených technológií.

Zatiaľ zmierlivý tón

EÚ a USA sa zatiaľ v spore týkajúcom sa zákona snažili o zmierlivý tón. Washington minulý týždeň uviedol, že sa pokúsi rozptýliť európske obavy. Predstavitelia oboch strán budú o probléme rokovať na budúci týždeň.

Lange však neočakáva, že rokovania prinesú riešenie, keďže ich prostredníctvom sa v tejto situácii dajú docieliť len malé zmeny. "Nemyslím si, že podstata sa nejako zásadne zmení, keďže zákon už bol schválený," uviedol Lange. Dodal, že sťažnosť v rámci WTO by vyslala signál, že zákon porušuje pravidlá WTO.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 archív Washington - Na archívnej snímke z 13. októbra 2022 šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie o globálnej agende MMF vrámci stretnutia funkcionárov MMF a Svetovej banky vo Washingtone. Georgievová v utorok 25. októbra povedala, že Ukrajina bude v budúcom roku potrebovať z externých zdrojov v prípade optimistického scenára približne 3 miliardy USD (3,04 miliardy eur) mesačne. Nie je však vylúčené, že suma
Neprehliadnite

Šéfky MMF a WTO varovali pred deglobalizáciou, požadujú diverzifikáciu dodávateľských reťazcov