Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) sú údajne pripravení schváliť reštrukturalizáciu gréckeho dlhu, tvrdia nemecké noviny Die Welt bez uvedenia zdroja tejto informácie.
,,Ak sa pozrieme na najnovšie údaje, je jasné, že situácia sa zmenila," píšu berlínske noviny. Pripomínajú, že MMF, Európska komisia (EK) a nemecká vláda vyzývajú na predĺženie termínu splatnosti gréckych dlhopisov.
Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v piatok upozornil Grécko, aby prijalo dodatočné opatrenia na konsolidáciu verejných financií v tomto roku, pretože sa mu nepodarí znížiť rozpočtový deficit na plánovanú úroveň 7,6 percent hrubého domáceho produktu.
Mnohí ekonómovia tento týždeň vyhlásili, že na to, aby sa Grécko vyhlo reštrukturalizácii dlhov, bude musieť dostať ďalšiu finančnú pomoc. Zástupcovia únie, fondu a Európskej centrálnej banky sú momentálne na inšpekcii v Aténach a kontrolujú stav verejných financií a plnenie podmienok vlaňajšieho úveru vo výške 110 miliárd eur. Informovala o tom agentúra Reuters.
Grécky premiér Jorgos Papandreu v rozhovore pre talianske noviny Corrriere della Sera uviedol, že prioritou vlády bude privatizácia štátnych podnikov, z torej chcú získať financie na splatenie svojich dlhov.
Vymenoval zároveň všetky opatrenia, ktoré Grécko doteraz prijalo, aby zlepšilo stav verejných financií, vrátane liberalizácie ekonomiky, či škrtov vo výdavkoch štátu. Teraz prišiel podľa Papandrea na rad rozsiahly privatizačný program.
,,Na začiatku nebola privatizácia našou prioritou. Teraz je hlavným bodom. Ukážeme, že sme schopní splatiť svoje dlhy," vyhlásil a dodal, že tento plán podporuje opozícia aj verejnosť.
Grécko pre dlhy nezbankrotuje a ani nevystúpi z eurozóny, tvrdí Papandreu. Vláda v Aténach pôvodne počítala s tým, že už v roku 2012 bude schopná získať financie na splácanie dlhov na trhoch. Ale riziková prirážka aj výnosy z gréckych dlhopisov neustále stúpajú, čo naznačuje, že tento plán zrejme Aténam nevyjde a budú potrebovať ďalšiu finančnú pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.
,,Dúfam, že sa to nestane, a že sa v roku 2012 budeme môcť aspoň čiastočne vrátiť na trh, keďže už budeme mať určité dodatočné rezervy. Uvidíme, čo bude, nie je na nás, aby sme rozhodli, ako budú trhy reagovať," skonštatoval.
Foto na titulke - Archív