Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina nezákonne anektovať ukrajinské územia, mobilizovať záložníkov a zintenzívniť vyhrážky jadrovými zbraňami má za cieľ zastrašiť Európanov a zničiť ich jednotu, píše Politico.

Podľa portálu by však EÚ mala využiť túto chvíľu k tomu, aby predstavila silný model jednoty, ktorý chráni integritu a autonómiu svojich členov.

Putinova stávka

Putin stavia na to, že podporovatelia nacionalistických hnutí s odporom k bloku, ktorí sú na vzostupe, budú vinu za vysoké ceny energií pripisovať elitám v Bruseli, ktoré sú odtrhnuté od reality. Táto stávka je podľa portálu postavená na chybnom odhade, pretože prehliada dlhodobý trend, v rámci ktorého podpora EÚ silnie. Podstata tejto podpory sa však ešte môže zmeniť.

EÚ začínala ako projekt presadzujúci voľné trhy a otvorené hranice. Čím ďalej tým viac sa mení na viacúrovňový štít, v rámci ktorého členské štáty úzko spolupracujú na ochrane občanov pred geopolitickou nestabilitou. Putinove neustále vyhrážky a agresia túto zmenu pritom iba urýchľujú.

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že Európania čoraz viac podporujú výdavky na obranu a vojenskú spoluprácu v rámci EÚ. Vojna bola takisto novým vetrom do plachiet zakladajúcej myšlienke EÚ, ktorá ju prezentuje ako spoločenstvo založené na hodnotách a mieri. Mnoho ľudí totiž začínalo veriť, že sa od nej v bloku začalo upúšťať.

Dopyt po jednote v rámci boja proti vonkajším hrozbám sa preniesol aj na iné oblasti politiky, akými sú zmena klímy ci hospodárstvo.

Vzostup nacionalistov

Potreba silnejšej jednoty EÚ a celosvetových opatrení by sa nemala zamieňať za pozvánku k centralizácii bloku tak, ako to zvyknú prezentovať podporovatelia „Spojených štátov európskych“.

Nedávne volebné úspechy nacionalistických konzervatívnych strán v Taliansku a vo Švédsku podčiarkujú skutočnosť, že z hľadiska integrácie EÚ nejde o návrat k „permisívnemu konsenzu“ starých čias. A to aj napriek tomu, že lídri z táborov nacionalistov či euroskeptikov už nebroja za vystúpenie z EÚ a aktívne sa od Putina dištancujú.

Z výsledkov prieskumu Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdie vyplynulo, že túžba po zvýšenej vonkajšej jednote tvárou v tvár spoločným hrozbám korešponduje s rovnako silným dopytom po rešpektovaní vnútornej diverzity EÚ.

Dôležitá je rovnováha

Vojna na Ukrajine potvrdila, že členstvo v bloku môže byť chápané ako záruka národnej identity a nezávislosti. Z výsledkov prieskumu takisto vyplynulo, že všetky krajiny susediace s Ruskom zdieľajú ten istý vzorec, v rámci ktorého ide národná hrdosť ruka v ruke s vysokou úrovňou dôvery v EÚ.

Tento okamih by mohol konečne znamenať koniec éry brexitu, keď bolo vystúpenie z bloku vnímané ako jediná cesta, ako presadzovať národnú nezávislosť. Ak k tomu má dôjsť, EÚ musí nielen vystupovať jednotne, ale musí takisto rešpektovať rôznorodosť.

To, či bude blok schopný povstať ako geopolitická mocnosť, bude závisieť od toho, či budú európski lídri schopní nájsť rovnováhu medzi rešpektovaním kultúrnej diverzity a identity svojich členov, ako aj silu zjednotiť a ochrániť európsky spôsob života založený na mieri, demokracii a slobode, uzatvára Politico.

Ďalšie dôležité správy

, Image: 295812341, License: Royalty-free, Restrictions: Specifically, you may not use the Images in ways or contexts that might reasonably be construed as pornographic, defamatory, libellous or otherwise unlawful;
Specifically, you may not use images depicting any model in any unduly controversial or unflattering context, unless accompanied with a statement indicating that the person is a model and the images are being used for illustrative purposes only., Model Release: yes, Credit line: Profi
Neprehliadnite

Krajiny EÚ majú rozdielne názory na riešenie energetickej krízy