Investori naliehajú na hádajúcich sa lídrov Európskej únie, aby v otázke výdavkov na obranu našli spoločnú reč a urobili z európskeho dlhopisového programu trvalú záležitosť.
To znamená, že dopyt po týchto nástrojoch nebude jednou z výziev, ktorej budú lídri bloku musieť čeliť. Tí sa momentálne nevedia zhodnúť na tom, či zafinancovať reformu vojenskej infraštruktúry vydávaním spoločných dlhopisov. Manažéri fondov, ktorí túžia po cenných papieroch s ratingom AAA, by ich emisiu privítali.
Podľa nich totiž umožnia zvýšenie výdavkov potrebných na odvrátenie ruskej agresivity bez toho, aby jednotlivým členským štátom vznikli ďalšie dlhy. Samozrejme, ich kúpa sa im oplatí rovnako. „Investori po týchto dlhopisoch túžia,“ zdôraznil pre Bloomberg Brian Mangwiro, portfóliový manažér v Baringse.
Drahocenné dlhopisy
Jedným z dôvodov, prečo investori na lídrov tak naliehajú, je, že dlhopisy s ratingom AAA mali vždy veľkú cenu. Po tom, čo Spojené štáty v roku 2023 o toto najvyššie hodnotenie prišli, ich hodnota stúpla. Pridaným bonusom sú vyššie výnosy z existujúcich dlhopisov EÚ, pretože ich vydávanie je časovo obmedzené.
Únijné dlhopisy splatné v roku 2034 sa obchodujú s výnosom 2,9 percenta, zatiaľ čo nemecké dlhopisy s rovnakým ratingom a splatné v tom istom roku majú výnos na úrovni 2,3 percent.
Vo februári blok vydal dlhopis v hodnote troch miliárd eur, pričom objednávky dosiahli výšku 81 miliárd eur, čím ho prekročili 27-krát. Ide o najvyššiu mieru pokrytia, akú kedy európsky verejný trh so syndikovaným úverom zaznamenal. Už v októbri 2020 zaznamenala prvá spoločná emisia únijných dlhopisov objednávky v hodnote 233 miliárd eur, čo bolo najviac v histórii dlhopisového trhu z hľadiska jednej operácie.
Dokonalé riešenie
EÚ má v súčasnosti dlh vo výške 450 miliárd eur. Väčšinu prostriedkov vynaložila na financovanie popandemického fondu obnovy. Vydávanie nových dlhopisov by v rámci tohto programu malo pokračovať iba do roku 2026. Investori čoraz viac lobujú za to, aby bola emisia trvalá.
Niektoré fiškálne konzervatívne krajiny sú voči tomuto nápadu skeptické. Iniciatívy, ktoré nie sú jednorazovou záležitosťou, im vôbec nie sú po chuti. Nemecko a Holandsko návrhy na spoločný nástroj financovania obrany odmietli. Navýšenie výdavkov preto ostáva v réžii jednotlivých členských štátov.
Emisia únijných dlhopisov by znížila potrebu suverénnych štátov na zvýšenie požičiavania. Tento argument je kľúčový, keďže úrokové platby už prekročili výdavky na obranu v siedmich európskych krajinách NATO. V silne zadlženom Taliansku sú náklady na úroky trojnásobne vyššie než ročné vojenské výdavky.
„Krása európskych dlhopisov spočíva v tom, že dlh sa neodzrkadľuje v národných štatistikách, nepočíta sa do Maastrichtskej zmluvy či dlhovej brzdy,“ vysvetlil Moritz Kraemer, hlavný ekonóm nemeckej banky LBBW. Krajiny tak v podstate môžu získať financovanie na čokoľvek. Podľa Maastrichtskej zmluvy musia obmedziť deficit rozpočtu na tri percentá HDP, zatiaľ čo dlhová brzda je úverový limit zakotvený v nemeckej ústave.
Dlhom financovaný obranný program EÚ by bol podľa Kaspara Hensea, vedúceho portfóliového manažéra spoločnosti RBC BlueBay Asset Management, veľmi vítaným vývojom situácie. „Absencie dopytu by som sa nebál,“ dodal.