- Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. stále rokuje so svojimi dodávateľmi o úhrade záväzkov za vykonané, ale načas nezaplatené práce. "S viacerými zo svojich dodávateľov už spoločnosť uzatvorila splátkové kalendáre, s ďalšími firmami rokovania stále neskončili a rokuje sa o úhrade záväzkov," informoval agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán. Váhostav má problémy s uhrádzaním platieb dodávateľom v dohodnutých termínoch napríklad na stavbe diaľnice D1 Dubná Skala - Turany. Spoločnosť to zdôvodňovala tým, že ide o stratovú stavbu.
- Spoločnosť Leoni plánuje na Slovensku preinvestovať 14,1 milióna eur. Firma chce rozšíriť vo svojom trenčianskom závode portfólio produktov. Plánuje zaviesť novú výrobu dátových káblov, špeciálnych káblov, konektorov a poistiek využívaných v oblasti elektromobility. Vďaka tejto investícií by malo vzniknúť 170 nových pracovných miest.
- Európska komisia (EK) v utorok vyzvala bulharskú vládu, aby zastavila práce na plynovode Južný prúd. Zdôvodnila to pretrvávajúcimi pochybnosťami o súlade projektu ruskej spoločnosti Gazprom s právom Európskej únie. Komisia vyzvala bulharské úrady, aby nepokračovali v projekte dovtedy, kým sa nezabezpečí plný súlad s európskym právom, uviedla hovorkyňa EK v emailovom stanovisku pre agentúru Reuters.
- Inflácia v eurozóne v máji spomalila svoj medziročný rast na 0,5 percenta z aprílových 0,7 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Podľa predbežných údajov sa ceny služieb v máji medziročne zvýšili o 1,1 percenta po aprílovom raste o 1,6 percenta. Ceny v segmente potraviny, alkohol a tabakové výrobky spomalili rast na 0,1 percenta z 0,7 percenta. Ceny priemyselných tovarov stagnovali po aprílovom zvýšení o 0,1 percenta. Nulový medziročný prírastok v máji zaznamenali aj ceny energií, ktoré sa v predchádzajúcom mesiaci znížili o 1,2 percenta.
- Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v apríli klesla na 11,7 percenta z marcovej úrovne 11,8 percenta. Znížila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v apríli minulého roka bola vo výške 12 percent. Nezamestnanosť v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa v apríli zmenšila na 10,4 percenta z marcových 10,5 percenta a nižšia bola aj medziročne, keďže v apríli 2013 bola na úrovni 10,9 percenta. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
S&P Zdroj: SITA/AP
- Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) napomenul ratingovú agentúru Standard & Poor's za to, že v období dlhovej krízy eurozóny omylom zverejnila informáciu, že znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska. Omyl, ku ktorému došlo v novembri 2011, poskytol poslancom Európskej únie oprávnenie schváliť tri súbory legislatívy zameranej proti ratingovým agentúram v 28-člennom bloku, kde čelia jedným z najtvrdších pravidiel vo svete. Európsky úrad pre cenné papiere a trhy v utorok uviedol, že agentúra porušila predpisy, keď predplatiteľom omylom poslala email, ktorý uvádzal: "Zníženie nevyžiadaného ratingu Francúzska." Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny pritom agentúra neznížila.
- Rusko sa s Čínou dohodlo na vytvorení spoločnej ratingovej agentúry. Zároveň pracujú na sérii opatrení, ktoré uľahčia obchodovanie. Informoval o tom v utorok ruský minister financií Anton Siluanov. Podľa jeho slov vznikne agentúra po vzore existujúcich agentúr. "Chceli by sme, aby ratingy (tejto agentúry) boli apolitické,“ povedal minister. Dohoda o spolupráci s Čínou na vytvorení novej agentúry prichádza v čase, keď Rusko prejavilo náznaky nespokojnosti s tromi najvýznamnejšími agentúrami. Tými sú Standard & Poor's (S&P), Moody's a Fitch.
- Ruský plynárenský podnik Gazprom plánuje tento rok exportovať do Európy vrátane Turecka 158,4 miliardy kubických metrov zemného plynu, čo predstavuje pokles z vlaňajšej úrovne 161,5 miliardy kubických metrov. Štátom kontrolovaná spoločnosť o tom informovala v utorok. Priemerná cena, ktorú Gazprom v roku 2013 účtoval klientom v regióne, sa podľa údajov spoločnosti pohybovala na úrovni 387 USD za tisíc metrov kubických. Gazprom pokrýva v Európe zhruba tretinu celkovej spotreby plynu a zhruba polovica ruských dodávok európskym odberateľom prechádza cez Ukrajinu.
- Čína zaviedla antidumpingové clo na chemikálie dovážané z EÚ a USA. Informovalo o tom v utorok čínske ministerstvo obchodu. Podľa stanoviska ministerstva obchodu bude export perchlóretylénu z EÚ do Číny zaťažený clom vo výške 27,6 percenta. Dovoz z amerických chemických spoločností bude podliehať clu vo výške 71,8 percenta. Tento krok opäť zvýši napätie v obchodných vzťahoch, ktoré sú i tak zložité pre sériu dumpingových sporov, vrátane sporu medzi EÚ a Čínou týkajúceho sa solárnych panelov.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.