Rozhodnutie USA je „poľutovaniahodné“ a bude mať „dôležitý vplyv“ na legitímne podnikanie na Kube, uviedli šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová.

„Naše príslušné zákony umožňujú, že po akýchkoľvek žalobách zo strany USA budú nasledovať protižaloby na európskych a kanadských súdoch, takže americké rozhodnutie povoliť súdne procesy proti zahraničným firmám môže viesť iba k zbytočnej špirále právnych krokov,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré cituje agentúra DPA.

EÚ a Kanada ďalej uviedli, že budú spoločne „chrániť záujmy našich spoločností“ v kontexte Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a „zákazom uplatňovania alebo uznávania zahraničných rozsudkov“ založených na treťom článku takzvaného Helmsovho-Burtonovho zákona.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že zákon z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali rôzne americké vlády každých šesť mesiacov, vstúpi do platnosti 2. mája. Rozhodnutie je ranou pre snahy Havany pritiahnuť na ostrov zahraničné investície.

Agentúra AP pripomína, že D. Trump stupňuje tlak s cieľom izolovať venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa drží pri moci s pomocou iných krajín vrátane Kuby, Číny a Ruska.

Pompeovo rozhodnutie dáva Američanom právo žalovať spoločnosti, ktoré pôsobia v hoteloch, tabakových firmách, liehovaroch a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro. Súdne žaloby tak môžu podávať Kubánci, ktorí sa stali americkými občanmi roky po tom, ako im znárodnili majetok.

Pompeo uviedol, že „títo občania“ nemali šancu dosiahnuť spravodlivosť dve desaťročia. „Každá osoba alebo spoločnosť podnikajúca na Kube by mala brať na zreteľ toto oznámenie,“ dodal šéf americkej diplomacie.