Európska únia sa podľa Nemecka, najväčšej členskej krajiny EÚ, pravdepodobne zhodne na embargu na dovozy ruskej ropy v priebehu niekoľkých dní, keďže Moskva sa vyjadrila, že zaznamenala posilnenie svojich ekonomických vzťahov s Čínou po tom, čo ju Západ pre ruskú inváziu na Ukrajinu izoloval, píše Euractiv.
Maďarsko trvá na svojich požiadavkách
Mnoho z 27 členov EÚ je v značnej miere závislých od ruskej energie, za čo si od Kyjeva vyslúžili kritiku, keďže podľa hlavného mesta Ukrajiny blok nepostupuje dostatočne rýchlo, pokiaľ ide o odstavenie dodávok.
Maďarsko v pondelok trvalo na svojich požiadavkách týkajúcich sa investície do energetiky, ktoré požaduje predtým, ako bude s embargom súhlasiť. Krajina sa tým dostala do konfliktu so štátmi EÚ, ktoré tlačia na rýchle schválenie. EÚ ponúkla členským štátom zo strednej a východnej Európy, ktorým chýbajú neruské dodávky, až 2 miliardy eur.
Podľa nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka dosiahnu krajiny v priebehu niekoľkých dní prelom v rokovaniach.
Európska komisia a USA súčasne pracovali na návrhu o zastropovaní celosvetových cien za ropu, dodal. „Očividne ide o nezvyčajné opatrenie, no toto sú nezvyčajné časy,“ uzavrel Habeck.
Rusko sa bude sústrediť na Čínu
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa vyjadril, že Kremeľ sa bude sústrediť na rozvoj vzťahov s Čínou, keďže došlo k prerušeniu ekonomických väzieb s USA a Európou.
Dodal, že vzťahy Ruska s Čínou budú teraz, keď Západ zaujal „diktátorskú pozíciu“, rásť ešte rýchlejšie.
Vyhlásenia prišli po tom, čo americký prezident Joe Biden absolvoval návštevy v Ázii, kde sa vyjadril, že bude ochotný použiť silu s cieľom ubrániť Taiwan proti čínskej agresii.