Európska únia a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) vo štvrtok pod záštitou programu InvestEU podpísali dohodu o novom nástroji poskytujúcom kapitálové investície na prieskum kritických a strategických surovín. Cieľom je zmobilizovať investície do 100 miliónov eur.

Rozvoj udržateľných projektov

Európska komisia v správe pre médiá spresnila, že EÚ podporuje rozvoj udržateľných projektov pre kritické suroviny s cieľom znížiť riziko možného narušenia dodávateľského reťazca. Pomáha to zabezpečiť, aby priemyselné odvetvia mali k dispozícii potrebné zdroje pri zachovaní environmentálnych a sociálnych noriem EÚ.

Nový spoločný nástroj bude podporovať ciele zákona EÚ o kritických surovinách a plánu REPowerEU.

Príspevok EÚ z programu Horizont Európa predstavuje 25 miliónov eur. Ďalších 25 miliónov poskytuje EBOR a cieľom spoločného nástroja je získať ďalších 50 miliónov eur.

Ťažobné investície

Nástroj využije skúsenosti EBOR s financovaním ťažobných projektov, uľahčí počiatočné kapitálové investície do operácií v členských štátoch EÚ, v ktorých banka pôsobí (Bulharsko, Česko, Estónsko, Grécko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko), ako aj v krajinách EBOR mimo EÚ, na ktoré sa vzťahuje program Horizont Európa (Albánsko, Arménsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Gruzínsko, Kosovo, Moldavsko, Severné Macedónsko, Srbsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina).

Keďže banské prieskumné činnosti zatiaľ negenerujú výnosy, najvhodnejším nástrojom podpory je vlastný kapitál. EBOR očakáva, že bude investovať do piatich až desiatich ťažobných spoločností (malé a stredné podniky alebo malé spoločnosti so strednou kapitalizáciou), ktoré vykonávajú prieskum zameraný na kritické suroviny v oprávnených krajinách.

Nový nástroj sa použije aj na financovanie zodpovedných prieskumných činností realizovaných v rámci vysokých klimatických, vládnych, environmentálnych a sociálnych noriem. Na všetky projekty sa bude vzťahovať prísna kontrola zosúladenia Parížskej klimatickej dohody a environmentálnej a sociálnej politiky EBOR.

Zákon o kritických surovinách zabezpečuje prístup EÚ k bezpečným a udržateľným dodávkam týchto surovín s cieľom splniť klimatické ciele EÚ a podporiť jej strategickú autonómiu.

Ďalšie dôležité správy

KK35 Belehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučič (uprostred), podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počas tlačovej konferencie v Belehrade 19. júla 2024. Európska únia a Srbsko v piatok uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. FOTO TASR/AP 
Serbian President Aleksandar Vucic, center, speaks during a press conference after offic
Neprehliadnite

EÚ a Srbsko podpísali memorandum o lítiových batériách. Dohoda má význam aj pre automobilky