Európska únia sa dohodla na prísnejších pravidlách pre označovanie medu, marmelád a džúsov. Viedlo ju k tomu zistenie, že takmer polovica medov dovážaných do EÚ má nejasný pôvod či nevalnú kvalitu vinou pridaného cukru. Po novom tak na obaloch budú musieť byť konkrétne informácie o krajine pôvodu a o podiele zmesí vo výslednom produkte, píše denník Le Monde. Právny predpis začne platiť, keď ho schváli Európsky parlament a jednotlivé členské štáty.
Vlaňajšie skúmanie Európskej komisie ukázalo, že zhruba u 46 percent z 320 testovaných zmesí medu dovážaného do EÚ je silné podozrenie z porušovania pravidiel EÚ. Najčastejším prehreškom je pridávanie cukru alebo sirupov z ryže pre zníženie výrobnej ceny a zvýšenie zisku. Ako podozrivé vyhodnotila správa takmer tri štvrtiny medov dovážaných z Číny a takmer všetky testované medy z Turecka a Británie.
Doteraz bol na mede predávanom v EÚ uvedený len pôvod „krajiny EÚ“ alebo „mimo krajín EÚ“, niekedy dokonca obe tieto tvrdenia zároveň. Skutočný pôvod tak bol pre spotrebiteľa nezistiteľný. Nová legislatíva počíta s percentuálnym údajom pre najmenej štyri najväčšie krajiny pôvodu a ich kompletným výpočtom. V budúcnosti by mal podľa plánov EÚ pribudnúť aj kód, podľa ktorého by bolo možné vystopovať pôvod medu až ku konkrétnemu včelárovi.
Nová legislatíva sa venuje najmä medu, ale stanovuje aj základné pravidlá pre marmelády a džúsy. Na ovocných nápojoch bude povinný nápis, či obsahuje len prírodné cukry. Marmelády budú musieť obsahovať najmenej 450 gramov ovocia na kilogram výsledného výrobku. O tri roky potom EÚ vyhodnotí nové pravidlá a prípadne zavedie povinnosť informovať aj o krajine pôvodu použitého ovocia, uviedla agentúra AFP.