Objem dlhu EÚ by mal do konca roka 2026 dosiahnuť 900 miliárd eur. Blok si stále viac požičiava na financovanie programov obnovy po pandémii koronavírusu a podpory pre Ukrajinu. Investori však považujú tieto dlhopisy za menej atraktívne ako niektoré z jednotlivých európskych krajín. Financial Times informujú, že emisia dlhopisov Únie v poslednom období vzrástla, odkedy členské štáty dosiahli v roku 2020 historickú dohodu o spoločnej emisii v rámci programu NextGenerationEU, ktorý má pomôcť ekonomikám zotaviť sa z pandémie a podporiť zelenú a digitálnu transformáciu Európy.

EÚ sa tak rýchlo stala „skutočným hráčom“ na trhoch s dlhopismi, pochvaľuje si nemenovaný predstaviteľ Únie. „Do konca roku 2026 budeme mať nesplatených 900 miliárd eur [dlhu],“ dodáva a pokračuje: „Taká veľká zásoba dlhu si vyžaduje refinancovanie: kvôli tomu musíme zabezpečiť, aby tento trh fungoval.“

Investori si nie sú istí, aký veľký bude trh v budúcnosti. „Veľkou otázkou je, či je pomoc prostredníctvom NextGenerationEU jednorazová, alebo je teraz vzorom takáto koordinovaná fiškálna reakcia,“ hovorí vedúci stratégie v Barclays Rohan Khanna. „Chceme to využiť ako spôsob financovania infraštruktúrnych projektov a mať spoločný rozpočet, pričom EÚ by vystupovala skôr ako štát?“ pridáva sa aj Andres Sanchez Balcazar, vedúci globálnych dlhopisov v Pictete. „Nie som si istý, či existuje politická vôľa ísť týmto smerom.“

EÚ má v súčasnosti dlh vo výške 450 miliárd eur, čo je obrovský nárast z približne 50 miliárd eur v roku 2020. V budúcom roku sa má zvýšiť na viac ako 500 miliárd eur, keďže financuje programy na obnovu po pandémii, zelené investície a podporu pre Ukrajinu. Do konca roka 2026 má únijný dlh dosiahnuť 900 miliárd eur.

Výnosy sú inverzné k cenám

Napriek úverovému ratingu EÚ AAA, ktorý je vyšší ako francúzsky rating AA, sa desaťročné dlhopisy EÚ obchodujú s výnosom 3,6 percenta v porovnaní s 2,8 percenta v Nemecku a 3,4 percenta vo Francúzsku. Výnosy sa pohybujú inverzne k cenám. Investori poukazujú na relatívne malé množstvo dlhopisov voľne dostupných na obchodovanie, vďaka čomu sú pri nákupe a predaji menej likvidné alebo drahšie. „Ak obchodujete lacno oproti Francúzsku a Nemecku, potom máte problém, pretože to zvyšuje vaše náklady na pôžičky,“ povedal R. Khanna.

Podľa prieskumu medzi investormi, ktorý uskutočnila Európska komisia, by približne dve tretiny investorov zvýšili svoju expozíciu voči dlhopisom EÚ, ak by boli zahrnuté do indexu štátnych dlhopisov, pričom polovica uviedla, že by zvýšila svoju expozíciu o „značnú“ sumu.

„Investorov odrádza aj predpokladané spomalenie dlhovej emisie EÚ na konci roka 2027, keď sa NextGenerationEU skončí,“ povedal vedúci pracovník bruselského ekonomického think-tanku Bruegel Grégory Claeys. „Komisia tvrdí, že bude postupne znižovať emisie, ale trh bude stále menej a menej likvidný,“ dodal.

EÚ bude musieť začať splácať pôžičky pre NextGenerationEU od roku 2028. Náklady na pôžičky, ktoré znáša EÚ a ďalší emitenti, sa zvýšili, keďže Európska centrálna banka viackrát zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu (naposledy v polovici septembra na 4,5 percenta). Ide aj o problém Únie ako celku, ktorá musí rátať s vyššími než predpokladaným úrokovými nákladmi, ktoré boli pôvodne v pláne.

Ďalšie dôležité správy

Niečo ako ranná šálka kávy.
Neprehliadnite

Taliani sú fascinovaní revolúciou v úrokových sadzbách. Vo veľkom skupujú štátne dlhopisy